Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Projektowanie wnętrz a funkcjonalność

Samodzielnie zaprojektowanie wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu na wyszukanie propozycji, które byłyby dla nas odpowiednie. Po drugie, przekucie wizji w rzeczywistość może okazać się bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Gdy dodatkowo zależy nam na tym, aby wnętrze było maksymalnie funkcjonalne, jednym rozwiązaniem jest biuro projektowe. Specjaliści pracujący w takim miejscu doskonale wiedzą w jaki sposób zaaranżować wnętrze aby zapewniało domownikom komfort i realizowało ich potrzeby. W czym zatem przejawia się funkcjonalność domu lub mieszkania?

Projekty funkcjonalne w pigułce

Termin funkcjonalność nierozerwalnie wiąże się z ergonomią oraz wygodą. Biuro projektowe, po dokonaniu pomiarów, zazwyczaj zaczyna od przedstawienia określonej liczby koncepcji, czyli układów. Całość jest naturalnie poprzedzona zebraniem wytycznych od klienta, któremu może np. mocno zależeć na sporej ilości miejsca do przechowywania lub konkretnym rozwiązaniu w kuchni. Spośród zaprezentowanych koncepcji, właściciel mieszkania może wybrać kilka i połączyć w jedną. Projekty funkcjonalne tworzy się zawsze z uwzględnieniem podstawowych elementów wyposażenia, czyli mebli, sprzętów AGD oraz ścian działowych.

Projektowanie wnętrz a funkcjonalność

Funkcjonalne wnętrze, czyli jakie?

Czemu właściwie służą tego typu koncepcje? Biuro projektowe dostarcza nam informacji na temat tego, co w praktyce można zrobić z naszym mieszkaniem i na jakie rozwiązania sobie pozwolić. Dowiemy się zatem jaki może być maksymalny rozmiar mebli oraz układ pomieszczeń, tak aby odpowiadały one naszemu stylowi życia i przyzwyczajeniom. Funkcjonalne pokoje to bowiem takie wnętrza, w których wdrożono praktyczne rozwiązania, dopasowane do nas i naszych potrzeb. Powierzenie całej sprawy specjalistom pozwoli uchronić budżet przed późniejszymi wydatkami, które mogłyby być związane z koniecznością wyburzania ścian czy innymi poważnymi zmianami.

Układ funkcjonalny powinien powstać jak najszybciej, jeszcze w momencie gdy mamy możliwość przesuwania ścian działowych oraz otworów drzwiowych. Pozwoli to bowiem ma wprowadzenie największej liczby modyfikacji. Sam proces planowania zazwyczaj zaczyna się od rozmieszczenia szaf, następnie większych mebli, takich jak łóżka, kanapy czy stoły oraz zaprojektowania łazienki i kuchni. Pogodzenie ze sobą wszystkich potrzeb domowników może nie być proste, jednak biuro projektowe z pewnością pomoże nam znaleźć złoty środek.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.