Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Dentofobia – jak leczyć strach przed dentystą?

Wiele osób traktuje wizytę u dentysty jako niezbyt miłe przeżycie, które jednak trzeba przetrwać z uwagi na konieczność zadbania o swoje zdrowie. Gdy obawy lub lęk nie są na zbyt wysokim poziomie, można potraktować je jako normalne zjawisko. Jeśli jednak towarzyszy nam paniczny strach, a myśl o zabiegach, które ma wykonać stomatolog powoduje napięcie i stres nie do opanowania, mówimy o przypadłości zwanej dentofobią. W jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Kiedy pojawia się fobia?

Odróżnienie zwykłego lęku od poważnej fobii jest dosyć proste. Jeśli na myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym czujemy dyskomfort, podczas samego pobytu jesteśmy dosyć spięci, ale jednak uczęszczamy na regularne wizyty, a po ich odbyciu szybko zapominamy o wszystkim, nie ma się czym martwić. Problem pojawia się w sytuacji, gdy stomatolog jest dla nas osobą, która wywołuje wiele negatywnych emocji, czujemy potrzebę ucieczki, w dniu wizyty mamy ściśnięty żołądek, a dodatkowo pojawiają się kłopoty na tym tle oraz przyspieszona akcja serca. Osoby cierpiące na zaawansowaną dentofobię mogą nawet mdleć w gabinecie i doznać poważnego ataku paniki. W tego typu sytuacjach, może się okazać, że leczenie stomatologiczne jest po prostu niemożliwe.

Dentofobia - jak leczyć strach przed dentystą

W jaki sposób leczy się dentofobię?

Podobnie jak w przypadku innych fobii, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty, czyli psychoterapeuty. W wielu przypadkach okazuje się, że wystarczy jedynie krótka terapia, aby pacjent spojrzał na całą sprawę z innej perspektywy i zracjonalizował lęk. Terapeuta może także dążyć do tego, aby osoba cierpiąca na dentofobię nauczyła się obcować ze strachem. Czasem przyczyna problemu tkwi w zdarzeniu z przeszłości, najczęściej z okresu dzieciństwa. Może okazać się, że wiele lat temu pewien stomatolog dostarczył nam traumatycznych przeżyć, z którymi wiązał się silny ból. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjenci po prostu wstydzą się swojego stanu uzębienia.

Odkrycie samej przyczyny naszego lęku to połowa sukcesu. Jeśli jednak tkwią one bardzo głęboko, zalecana jest długotrwała terapia. W niektórych przypadkach, gdy jest to wymagane, może zostać uzupełniona leczeniem farmakologicznym. Część osób chce na początku samodzielnie poradzić sobie z problemem. W takiej sytuacji najlepiej poszukać renomowanego gabinetu i przed wizytą poinformować o swoich obawach, prosząc o wyrozumiałość i łagodne podejście. Przed wizytą warto wykonać czynności, które nas zrelaksują – np. pomedytować, poćwiczyć jogę, napić się uspokajającej herbaty, a do poczekalni zabrać ze sobą ulubioną książkę.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.