Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Hummus – czyli co to jest i z czym to się je

Hummus jest to kremowa, gęsta oraz jednolita pasta wykonana z ciecierzycy i dodatku tahini, czyli zmielonych prażonych ziaren sezamu. Sama potrawa wywodzi się z kuchni bliskowschodniej. Historia pochodzenia hummusu nie jest do końca jasna, lecz krajami, z których może wywodzić się ta potrawa, jest Izrael bądź Liban. Niemniej jednak od stuleci hummus klasyczny jest w ten sam sposób wyrabiany i cieszy się olbrzymią popularnością wśród wielu osób, a szczególności wegetarian.

co to jest hummus

Czym jest hummus i jakie są jego zalety?

Podstawą hummusu jest oczywiście ciecierzyca, tahini oraz dodatki takie jak: czosnek, oliwa lub sok z cytryny i zimna woda. Poprzez zastosowanie roślin strączkowych, które są elementem hummusu, potrawa okazuje się być skarbnicą dużej grupy składników odżywczych. Dzięki temu może być jednym ze składników diety osób niespożywających mięsa. Warto więc poznać bliżej zalety, jakie niesie za sobą spożywanie hummusu.

Jaki jest skład hummusu?

Gotowana ciecierzyca jest niskokaloryczna. Zawiera 60% wody, natomiast pozostałe 40% to białko, błonnik, węglowodany, niewielka ilość cukrów i tłuszczy.  Dzięki swojemu składowi hummus idealnie nadaje się do diet redukcyjnych, bezglutenowych oraz bezlaktozowych i wegetariańskich. Jest również bardzo dużym źródłem energii, umożliwia przyspieszenie regeneracji mięśni, a także wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

jak zrobić hummus

Nie można również zapomnieć o tym, że ciecierzyca oraz sezam zawierają sporą ilość żelaza w połączeniu z kwasem foliowym, a także witaminą B6. Taka mieszanka działa krwiotwórczo, jest w stanie stymulować odporność, jak również regenerować tkanki.  I tu warto także wspomnieć o dużych ilościach wapnia wspomagającego proces odbudowy kości.

Jak wykonać hummus?

Rozpoczynając przygotowanie humusu, musimy namoczyć ciecierzycę przez 8-12h. Można to zrobić na przykład dzień wcześniej. Następnie gotujemy ją, aż osiągniemy miękkość. Warto do gotowania ciecierzycy dodać ½ łyżeczki sody. Dzięki niej roślina stanie się miękka i maślana. Ugotowaną prawidłowo ciecierzycę blendujemy dodając tahinę, sól, sok z cytryny oraz czosnek, uzyskując jednolitą masę. W trakcie miksowania należy podlewać zimną wodą ok. 50ml w celu uzyskania kremowej konsystencji. Gotową potrawę możemy podawać w dowolny sposób. Najczęściej hummus spożywamy z chlebem bądź pitą, w dodatku kilku kropel oliwy i mielonej papryki. Do dekoracji dodajemy troszkę pietruszki lub kolendry. Hummus świetnie smakuje z suszonymi pomidorami, pieczarkami oraz sosem sojowym.