Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Problemy z wątrobą: objawy i leczenie

Wątroba to największy gruczoł w ciele człowieka. Na pozór cichy i nie dający o sobie znać – w rzeczywistości prawdziwy bohater i czyściciel ludzkiego organizmu. Odpowiada za proces detoksykacji i filtracji, co w konsekwencji uwalnia od szkodliwych substancji pozostałych po przemianie materii. Dba o poprawny metabolizm i magazynuje zapasy energetyczne w postaci glikogenu. Problemy z wątrobą mogą powodować zaburzenia wymienionych funkcji i w konsekwencji – prowadzić do poważnych chorób. Jak rozpoznać objawy zaburzeń tego gruczołu i jakie leki na wątrobę należy stosować w procesie leczenia?

Symptomy problemów z wątrobą

Dolegliwości związanych z nieprawidłowościami działania wątroby jest wiele. Należy przede wszystkim pamiętać, że nie u każdego będą występować jednakowe objawy oraz że dane symptomy nie są zarezerwowane wyłącznie do chorób wątroby. Jednym z podstawowych i najczęściej spotykanych problemów jest ból wątroby i uczucie obrzęku. Ból ten objawia się po prawej stronie brzucha pod żebrami – często promieniuje na okoliczne organy. Leki na wątrobę powodują usprawnienie procesów, za które narząd ten odpowiada, co w konsekwencji zmniejsza odczuwanie bólów.

Kolejnym objawem są zmiany skórne – świąd, przebarwienia (często w żółtawym kolorze), suchość i marskość skóry czy pajączki naczyniowe w okolicach górnej obręczy barkowej. Czasem towarzyszy im utrata owłosienia lub nadwrażliwość skóry na dotyk. Osoby obserwujące zmianę koloru moczu na ciemny i półprzejrzysty również powinny wziąć pod uwagę fakt, że ich wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Zaalarmować może także pogorszenie samopoczucia – przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni i inne objawy grypopodobne.

W przypadku, gdy wśród wymienionych objawów pojawiają się nudności i wymioty, brak apetytu, gorączka czy krwawienia z przewodu pokarmowego, to może to oznaczać poważną chorobę wątroby. Wtedy koniecznie należy podjąć leczenie i przyjmować leki na wątrobę zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Leczenie chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby

Zdrowa wątroba to przede wszystkim dobry metabolizm i prawidłowa masa ciała. Ogromne znaczenie wątroby dla procesów zachodzących w organizmie sprawia, że o wątrobę należy dbać nie tylko wtedy, kiedy zauważy się objawy chorobowe, ale także profilaktycznie stosować leki na wątrobę regenerujące ją i wspomagające jej funkcjonowanie. Ich skład to przede wszystkim minerały, witaminy i zioła, które wzbogacają codzienną dietę i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Wspomagają również proces detoksykacji, dzięki czemu organizm łatwiej pozbywa się szkodliwych związków i toksyn z organizmu.

Leki na wątrobę będące suplementami diety występują w różnej, wygodnej dla każdego postaci. Ich różnorodne formy posiada zarówno apteka stacjonarna, jak i apteka internetowa. Dostępne są tabletki, kapsułki, płyny lub proszki do rozpuszczenia. Ich zakup jest możliwy bez recepty. Z kolei leki na wątrobę dostępne wyłącznie na receptę są przeznaczone do leczenia poważnych i zaawansowanych chorób wątroby i są przepisywane przez lekarzy.