Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Osuszanie mieszkania zimą – sprawdzone metody

Zalane mieszkanie to bardzo poważny problem, bez względu na porę roku. Niestety w takich przypadkach czas działa na niekorzyść właściciela lub użytkownika lokalu. Oczywiście najważniejsze jest szybkie zlikwidowanie źródła wycieku, jednak na tym się nie kończy. Po usunięciu wody, trzeba jak najszybciej pozbyć się wilgoci, która przedostała się do ścian, sufitu i podłogi. Włączenie ogrzewania i regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń to pierwszy krok. Niestety w wielu przypadkach takie rozwiązanie okazuje się niewystarczające. Firmy oferujące osuszacze dysponują urządzeniami o odpowiedniej mocy, dzięki którym można w krótkim czasie usunąć wilgoć nawet z dużych pomieszczeń.

Jak skutecznie i szybko pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?

Wilgoć pojawiająca się na ścianach niekoniecznie musi być wynikiem zalania, np. przez sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Może wynikać m.in. z uszkodzeń elewacji budynku lub pęknięcia w dachu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wyeliminowanie przyczyny wilgoci. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Firmy oferujące osuszacze dysponują specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu szybko i przede wszystkim precyzyjnie zlokalizują przyczynę zbyt dużej wilgotności.

  • W następnej kolejności należy dokładnie osuszyć wszystkie pomieszczenia. Aby zrobić to efektywnie i szybko, najlepszym sposobem jest wynajem osuszaczy. Pracownicy firm, które oferują urządzenia tego typu pomogą w wyborze modelu charakteryzującego się odpowiednią mocą. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie dwóch lub większej liczby osuszaczy.
  • Przeważnie sprzęt ustawia się na środku pomieszczenia i podłącza do domowej sieci elektrycznej. Osuszacze nie powinny stać blisko ściany i pod żadnym pozorem nie można na nie kłaść żadnych koców, ręczników, odzieży lub innych rzeczy.

W zależności od stopnia zawilgocenia, kubatury i liczby pomieszczeń, czas potrzebny na osuszenie może być bardzo zróżnicowany.

Dlaczego warto osuszać mieszkania?

Zbyt duża wilgotność prowadzi do szybkiego rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów. Przebywanie w takim otoczeniu może przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju chorób, włącznie z alergią. Wynajem osuszaczy to najszybsze i przede wszystkim najskuteczniejsze rozwiązanie, gwarantujące szybkie pozbycie się wilgoci z całego mieszkania. Dodatkowym ułatwieniem jest transport urządzeń pod wskazany adres. Ta możliwość jest szczególnie ważna dla osób, które nie dysponują pojazdami typu bus.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy M&M BUD z Poznania.