Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Środki czystości – jakie wybrać?

Oferta środków czystości dostępnych na rynku jest ogromna, a każdy z nich przeznaczony jest do różnego rodzaju powierzchni i zanieczyszczenia, do tego dochodzi jeszcze wybór składu chemicznego oraz rodzaju opakowania. Zanieczyszczenia i bakterie znajdują się nie tylko w kuchni i łazience, ale także na urządzeniach elektronicznych oraz wszelkich powierzchniach wrażliwych, których codziennie dotykamy. Różnorodność produktów w sklepach przytłacza, w ofercie znajdują się uniwersalne środki czyszczące, ale także specjalistyczne: do pielęgnacji podłóg, do czyszczenia dywanów, do czyszczenia urządzeń sanitarnych, artykuły do mycia naczyń, do zmywarki, do okien, do rur i stali nierdzewnej itp. Dokonanie indywidualnego wyboru może być trudne, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeczytaj poniższy tekst dzięki, któremu w czystym domu poczujesz się komfortowo i bezpiecznie.

Czy warto wybierać ekologiczne środki czystości?

Jeśli chcesz mieć czysty dom, a jednocześnie uniknąć zagrożeń dla zdrowia najlepszym wyborem będą środki czyszczące, których skład został opracowany w harmonii ze środowiskiem. Przyjazne dla natury środki czyszczące nie zawierają barwników, substancji zapachowych ani konserwantów i są w pełni biodegradowalne. Ponadto takie produkty nie zawierają fosforanów ani rozpuszczalników, pozbawione są także środków dezynfekujących i wybielaczy. Antybakteryjne środki czyszczące nie są dobre ani dla nas, ani dla domu, ponieważ bakterie domowe, z którymi żyjemy, nie są dla nas szkodliwe. Natomiast bakteriobójcze toksyny zawarte w środkach czyszczących mogą uszkadzać pożyteczną florę bakteryjną skóry człowieka, wywoływać alergie i przyczyniać się do oporności na antybiotyki. Dlatego warto o tym pamiętać przy wyborze środków czyszczących do domu i decydować się na te ekologiczne, które chronią zarówno nas, jak i środowisko.

Istotne jest także dawkowanie produktu, tutaj zawsze obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Dzięki temu środek czyszczący wystarcza nam na dłużej, a poza tym sprzątanie będzie bardziej efektywne. Kilka psiknięć lub pół nakrętki produktu na kilka litrów wody to odpowiednia ilość. Dodając zbyt dużą ilość środka czyszczącego, uzyskasz jedynie więcej piany i bardziej intensywny zapach, jednak końcowy efekt sprzątania pogorszy się, ponieważ duża ilość piany zmniejsza zdolność rozpuszczania tłuszczu. Środek czyszczący powinien być zawsze dodawany jako ostatni, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi dozowania.

sprzątanie domu

Artykuły do sprzątania, które warto mieć w domu

Podstawowym artykułem do skutecznego sprzątania domu jest uniwersalny środek czyszczący, którym umyjemy zarówno podłogi, jak i wszelkie inne powierzchnie zmywalne. Jest tylko jeden wyjątek, a mianowicie taki środek nie powinniśmy używać do powierzchni drewnianych ze względu na zawarte w nim środki powierzchniowo czynne. Tutaj lepiej jest użyć specjalnego środka do czyszczenia drewna. Warto zaopatrzyć się także w większą ilość sody, która świetnie poradzi sobie z uporczywym brudem w każdym pomieszczeniu, a w szczególności w łazience. Do sprzątania domu znakomicie nadają się wszelkie artykuły zawierające kwasek cytrynowy i ocet, są one bardzo skuteczne przy czyszczeniu łazienek i toalet. Połączenie kwasku cytrynowego z octem nie tylko usuwa osady wapienne z umywalek, wanien, płytek i armatury, ale także świetnie nadaje się do czyszczenia luster.

Nowoczesne i ekologiczne artykuły gospodarcze w składzie zawierają skoncentrowane roślinne składniki, które są niezwykle wydajne i jednocześnie bezpieczne dla czyszczonych powierzchni. Nie zawierają alergenów ani wybielaczy. Na takich produktach często widnieje etykieta informująca, że dany produkt posiada europejskie wyróżnienie ekologiczne Ecolabel. Ekologiczne produkty do czyszczenia są hypoalergiczne, to znaczy, że są wolne od alergenów i substancji uczulających. Powstają z surowców pochodzenia roślinnego, nie zawierają wybielaczy optycznych i barwników oraz nie są testowane na zwierzętach, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla dzieci i osób z problemami skórnymi.