Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Jak wchodzenie po schodach wpływa na nasze stawy?

Stawy są w ogromnej mierze narażone na różnego rodzaju urazy oraz dolegliwości. Problemy bólowe dotyczą nie tylko osób starszych, ale również w młodym wieku. Na tym elemencie ludzkiego ciała skupia się w dużej mierze rehabilitacja pourazowa. Dolegliwości mogą wynikać zarówno z niewłaściwie wykonywanych treningów, jak i z powodu braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Rozwiązaniem tej sytuacji jest umiarkowany, ale regularny ruch, dzięki któremu uda się utrzymać odpowiednią elastyczność stawów. Jaki wpływ na ich stan ma wchodzenie po schodach?

Najlepsza aktywność fizyczna dla stawów

Stawy potrzebują optymalnej dawki ruchu. Nie przepadają za intensywnym wysiłkiem, jednak równie szkodliwy jest dla nich siedzący tryb życia. Jedną z najlepszych i najłatwiej dostępnych aktywności jaką możemy zafundować stawom jest właśnie wchodzenie po schodach. Jakie korzyści niesie ze sobą taki rodzaj ruchu?

  • Podczas wchodzenia po schodach spalamy więcej kalorii niż w trakcie chodzenia lub biegania.
  • W trakcie wysiłku angażujemy wszystkie mięśnie brzucha oraz aktywujemy kręgosłup.
  • Możemy liczyć na odciążenie stawów, co wynika ze wzmocnienia otaczających ich mięśni. Co istotne, lepsze dla zdrowia jest wchodzenie po schodach niż schodzenie.

Jakie korzyści wynikają z wchodzenia po schodach?

Rehabilitacja pourazowa bardzo często polega na wykonywaniu treningów opierających się właśnie na wchodzeniu po schodach. Najczęściej dotyczy ona osób, które doznały urazów ortopedycznych kończyn dolnych. Dzięki takiej aktywności pacjenci mogą wzmocnić mięśnie w całym zakresie ruchu. Tego typu treningi są jednak wykonywane na ostatnim etapie rehabilitacji.

Jeśli chcemy odnieść maksimum korzyści z opisywanej aktywności nie wolno zapominać o odpowiedniej technice. Niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie kolan – te zaś muszą znajdować się w jednej linii ze stawem skokowym i biodrami. Gdy mamy tendencję do koślawienia, prędzej czy później może dojść do przeciążenia.

Wchodzenie po schodach wpływa korzystnie nie tylko na stawy, ale również na nasze serce. Podczas wysiłku dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co przekłada się na poprawę ukrwienia mięśnia sercowego. To świetny sposób na utratę nadprogramowych kilogramów oraz zbudowanie wytrzymałości. Z uwagi na wymienione korzyści oraz łatwy dostęp do treningów, zdecydowanie warto wybierać schody zamiast windy, gdy tylko mamy taką możliwość.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Fizjofaktoria z Opola.