Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Dachówka czy blachodachówka – co warto wybrać do pokrycia dachu?

Blog

Dachówka czy blachodachówka – co warto wybrać do pokrycia dachu?

Prawidłowe wybrane pokrycie dachu pozwoli nam spać spokojnie przez wiele lat nie obawiając się o związane z nim problemy. Względy estetyczne są bardzo ważne przy dokonywaniu wyboru, jednak – niestety – nie możemy się kierować tylko nimi, gdy myślimy o zdecydowaniu się na konkretny rodzaj wykończenia. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze? Sprawdźmy.

Ciężar dachu

Różnica w ciężarze pomiędzy dachówkami a blachodachówkami jest bardzo duża. 1m2 blachodachówki waha się pomiędzy dwoma a sześcioma kilogramami. Natomiast 1m2 dachówki wykonanej z cementu lub ceramiki może ważyć nawet 80 kg. To całkiem sporo, zwłaszcza jeśli konstrukcja całego domu jest lekka. W niektórych przypadkach może to nawet spowodować dyskwalifikację takiego pokrycia dachu na rzecz znacznie lżejszych materiałów. Jednak ciężar dachu to jedyna rzecz na jaką musimy zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia. Istotna będzie również wytrzymałość blachy i dachówki, a także związana pośrednio z nią gwarancja na dachówkę.

Wytrzymałość blachy i dachówki

W kwestii wytrzymałości również zdaje się, że blachodachówka zyskuje nieznaczną przewagą na tradycyjnym wykończeniem dachu. Blachodachówka nie nasiąka wodą, co nie powoduje zwiększenia jej ciężaru pod wpływem opadów. Ważnymi czynnikami, które powinnyśmy wziąć pod uwagę w jej wyborze są jednak kwestie związane z odporności na uszkodzenia mechaniczne. To znacznie lżejszy materiał, ale również delikatniejszy pod tym względem.

Jak wygląda wytrzymałość dachówki? Są one z pewnością znacznie bardziej trwałe od konkurujących z nimi blachodachówek. Nie straszny im żaden ciężar. Nie będą się wyginać pod naciskiem śniegu, czy nawet człowieka stąpającego po dachu. Warto jednak mieć na względzie fakt, że są to materiały podatne na wsiąkanie wilgoci, przed którym trzeba je zabezpieczać.

Gwarancja na dachówkę

W tej kwestii zdecydowanie tradycyjna dachówka będzie mieć sporą przewagę. Jej ponadprzeciętna wytrzymałość objawia się również w gwarancji. Producenci udzielają jej na okres nawet 50 lat. Jeśli chodzi o blachodachówki, to możemy spodziewać się nieco krótszej przydatności do użytkowania. Producenci określają ją na 10-12 lat.