Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Odpuszczanie stali – czym jest i do czego służy?

Obróbka cieplna metali jest jednym ze sposobów na modyfikację ich parametrów oraz właściwości. W efekcie materiał nadaje się do wykorzystania wszędzie tam, gdzie wymaga się specjalistycznych jego odmian. Dużą popularnością cieszą się usługi odpuszczania różnego rodzaju metali. Na czym one polegają? Wyjaśnimy to w niniejszym artykule.

Czym jest odpuszczanie stali?

To proces, który jest wymagany po hartowaniu stali. Polega on na nagrzaniu, a następnie wychłodzeniu surowca. Odpuszczanie metali przeprowadza się w temperaturze sięgającej od 150ºC do 650ºC. Do sfinalizowania procesu wymagane jest użycie specjalnego oleju hartowniczego. Wskutek jego działania dochodzi do rozpadu martenzytu, co skutkuje powstaniem ziaren cementytu. Odpuszczanie powoduje też pojawienie się zjawiska twardości wtórnej.

Jakie korzyści niesie ze sobą odpuszczanie metali?

Korzyści jest naprawdę wiele. Najważniejsza z nich to zwiększenie twardości, plastyczności, a także wytrzymałości metali. W konsekwencji nadają się one do wykorzystania w niezliczonych konstrukcjach. Poza tym zabiegi obróbki cieplnej doprowadzają materiał do lepszej obrabialności. W praktyce oznacza to, że można go przekształcić na niemal dowolny sposób. Trudno więc dziwić się, że odpuszczanie stali stało się standardowym procesem przeprowadzanym zaraz po hartowaniu. Trudno o lepsze rozwiązania w tej dziedzinie.

Zastosowanie odpuszczania

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń w kwestii wykorzystania metody. Przydaje się ona do wszystkiego. Każda duża konstrukcja oraz mały element powinien być odporny na czynniki środowiskowe, oraz uszkodzenia mechaniczne, a odpuszczanie metalu gwarantuje to w sposób nieporównywalnie lepszy od alternatywnych rozwiązań. Dobrym przykładem zastosowania są części broni maszynowych czy sprężyny.

Jakiego rodzaju zabiegi obróbki cieplnej wyróżniamy?

Wykorzystanie może się różnić w zależności od sposobu odpuszczania. Wyróżniamy 3 metody:

1) Odpuszczanie niskie. Jej głównym przeznaczeniem jest nadawanie stali narzędziowej odpowiedniej twardości. Przy okazji zmniejsza naprężenia własne. Wymagana temperatura sięga 150-350ºC.

2) Odpuszczanie średnie. W wyniku jego działania następują zmiany w strukturze krystalicznej stali sprężynowych. Zmniejsza ich kruchość, a także utrzymuje sprężystość. Wymagana temperatura sięga 300-500ºC.

3) Odpuszczanie wysokie. Zwiększa ono odporność materiału na zmienne obciążenia o dużej amplitudzie oraz zmniejsza jego twardość, przez co łatwiej poddać go obróbce. Wymagana temperatura przekracza 500ºC.

Komu powierzyć odpuszczanie metalu?

Najbezpieczniejszym i gwarantującym odpowiednie efekty sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Szczególnie polecamy nasze usługi w zakresie odpuszczania metali każdą wymienioną wyżej metodą. Posiadamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie, które pozwalają nam zrealizować dowolny projekt.

Z przyjemnością opowiemy więcej o proponowanych zabiegach obróbki cieplnej. W celu uzyskania odpowiedzi wystarczy skontaktować się z nami drogą telefoniczną lub mailową.