Na temat klimatyzacji powstało do tej pory sporo mitów krążących jako potwierdzone fakty i wywołujących mnóstwo nieporozumień wśród jej użytkowników. Jak wszystkie mity i te mają w sobie ziarno prawdy, w większości jednak składają się ze zwykłych domysłów i niedomówień. Co to za mity? Jaka prawda się za nimi kryje? Sprawdźmy!
Mit 1. Klimatyzacja może okazać się rozwiązaniem niebezpiecznym
Czy klimatyzacja jest rozwiązaniem bezpiecznym? Gdyby nie była, czy stosowano by ją powszechnie od tak dawna praktycznie na całym świecie?
Nieraz można spotkać się z opiniami, że klimatyzacja stoi za przyczyną różnorakich problemów ze zdrowiem i że najlepiej w ogóle jej nie używać. Co jest tym przysłowiowym ziarnem prawdy w owym micie? Klimatyzacja faktycznie może stanowić jedną z przyczyn określonych problemów ze zdrowiem – zwykle są to problemy z układem oddechowym – ale tylko w przypadku, gdy jest używana niewłaściwie, nierozważnie i sprzecznie z zaleceniami producenta. W takim jednak przypadku nie tylko klimatyzacja, ale też wiele innych rozwiązań stosowanych na co dzień w naszych domach czy miejscach pracy może stanowić dla nas pewne zagrożenie. Wystarczy jednak trzymać się określonych wskazówek i przestrzegać podstawowych zasad użytkowania, aby móc całkowicie bezpiecznie cieszyć się z efektów, jakie daje klimatyzacja.
Mit 2. Posiadanie klimatyzacji w naszym klimacie nie jest czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania
Tylko pozornie. Bo i owszem, bez klimatyzacji w wielu przypadkach można się obejść lub próbować używać różnego rodzaju rozwiązań zamiennych, jednak są i takie przypadki, kiedy to bez klimatyzacji ani rusz. Miejsca, w których klimatyzacja okazuje się być niezbędna, to przede wszystkim:
• biura lub inne pomieszczenia w nowoczesnych budynkach ze szklaną elewacją lub dużą ilością zwróconych na południe okien – latem temperatura w tego typu pomieszczeniach bez klimatyzacji potrafi przekraczać 40℃. Czy w takich warunkach można w ogóle myśleć o pracy?
• sklepy, markety i duże powierzchnie handlowe – z uwagi na przechowywaną żywność utrzymywanie w nich odpowiednio niskich temperatur jest koniecznością.
• poddasza, mieszkania na ostatnich piętrach w blokach lub starych kamienicach – i tu bez klimatyzacji ani rusz. Z uwagi na ich konstrukcję, pomieszczenia te bardzo szybko i bardzo łatwo nagrzewają się od słońca, tworząc wewnątrz mocno niekomfortowe warunki życia.
Mit 3. Klimatyzacja jest rozwiązaniem całkowicie bezobsługowym
Nic z tych rzeczy! Klimatyzacja w każdym budynku, tak jak i klimatyzacja samochodowa, wymaga okresowych przeglądów i – przede wszystkim – czyszczenia jej z nagromadzonych zanieczyszczeń. Bez tego bardzo łatwo o spadek jej efektywności oraz wspomniany już zły wpływ na nasze zdrowie.