Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Narzędzia dla programisty – wszystko co trzeba wiedzieć na początku

Każdy, kto zaczyna pracę w IT nie jest zaskoczony trudnością i ilością zadań jaką musi wykonać programista, ale całą panującą dookoła tego otoczką. Umiejętności programowania czy testowania są jedną z wielu części tego co powinien umieć początkujący programista w pierwszych chwilach swojej pracy. Z tego powodu pracodawcy bardzo doceniają komercyjne doświadczenia, czyli pracę przy prawdziwych projektach i firmach. Nie chodzi tylko o znajomość języka czy technologii, a przede wszystkim o sposób pracy oraz organizację całego procesu, a także pojedynczych elementów i znajomość podstawowych narzędzi, które nie zawsze są proste, ale na pewno konieczne. Jakie doświadczenie warto jest mieć? Jakie narzędzia dla programisty powinniśmy umieć? Czy kurs programowania pomoże nam w zdobyciu umiejętności?

Czym są narzędzia dla programisty?

Produkcja oprogramowania jest dosyć prosta i intuicyjna, nawet dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w pracy w branży IT. Aspirując do pracy w IT z założenia można nabrać świadomości co będzie należało do obowiązków na tym stanowisku. Aspektem, który nie jest tak oczywisty są narzędzia dla programisty jakich będzie trzeba używać i których znajomość zalicza się do obowiązków pracy na takim stanowisku. Narzędzia są potrzebne do codziennej pracy programisty i są niezbędnym jej elementem, a także są bardzo cennym wsparciem przede wszystkim w sytuacji, kiedy przy danym projekcie pracuje więcej, niż jedna osoba. Wszystko czego używa się w pracy do wykonywania zadań lub ich monitorowania, tak jak projektów oraz osób przy nich pracujących, potrzebne są narzędzia. Używa się ich nawet do takich spraw jak komunikacja między pracującymi osobami, podania o urlop, ocena roczna, która może mieć wpływ na awans lub zmianę zespołu. Nauka programowania opiera się także na nauce korzystania z różnych narzędzi.

Generalnie im większa jest firma, tym więcej narzędzi jest potrzebnych, ponieważ w dużych korporacjach funkcjonuje zazwyczaj duża część projektów oraz pracuje dużo ludzi i jakoś nad tym wszystkim trzeba zapanować, by nie uciekło to spod kontroli. Korporacje korzystają czasem z własnych systemów, a czasem z gotowych już, dostępnych na rynku, rozwiązań. Szukając pracy w IT, trzeba być przygotowanym na to, że każda z firm korzysta z jakichś tego typu rozwiązań. Wiedzę na ten temat możemy posiąść np. wybierając się na kurs programowania.

Narzędzia grupuje się w dosyć prosty sposób pod względem celu, a aplikacje bądź systemy tej samej grupy zazwyczaj są do siebie podobne. Niektóre narzędzia mają mniejszą ilość funkcji, inne więcej, jedne mają większe możliwości integracji z innymi, inne dają możliwość całkowitej personalizacji. Podstawowe czynności wykonuje się w większości bardzo podobnie, dlatego kiedy opanuje się aplikację od jednego producenta, zmiana systemu na inny nie będzie jakimś większym problemem.

Narzędzia dla programisty – które warto znać?

Istnieje kilka narzędzi, które obejmuje nauka programowania i które warto jest poznać jeszcze zanim zacznie się szukać swojej pierwszej pracy w IT. Oto kilka nazw i systemów, które wykorzystywane są nie tylko w pracy programistów, ale również w całym procesie wytwarzania produktów, od projektów do sprzedaży :

  • System zarządzania zadaniami – praca programisty polega przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów i wykonywaniu zadań, dlatego zarządzanie zadaniami jest tak potrzebne przy całym procesie pracy. Jest to bardziej rozbudowana lista rzeczy jakie trzeba wykonać, którą dzieli się z całym zespołem, która posiada mnóstwo dodatkowych znaczników i opcji.
  • Trello – przydaje się do pracy przy niedużych projektów. Wspiera on głównie tablicę kanban, która służy do podziału zadań na kolumny względem statusu wykonania. Całość można dostosować do swoich własnych potrzeb.
  • Jira – to jeden z najpopularniejszych tego typu systemów, które można dostosować do potrzeb konkretnych zespołów. Posiada on kanbanową tablicę, ale także wspiera różne sposoby zarządzania projektami oraz procesami, takimi jak scrumowe sprinty, a także udostępnia dużą ilość opcji automatyzacji różnych procesów.

To jedne z licznych najbardziej potrzebnych narzędzi, jakie musi znać początkujący programista. Chcesz dowiedzieć się więcej i odpowiednio doszkolić się pod kątem pracy w IT?

Konieczny będzie do tego kurs programowania. Odwiedź tę stronę i poznaj kurs gita, który należy do narzędzi dla programisty: kursgita.pl.

High angle view of programmer sitting at the table using computer laptop and mobile phone programming website design