Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

BlogZdrowie

Najczęstsze powody dezynfekcji pomieszczeń

Dezynfekcja pomieszczeń to proces polegający na usunięciu maksymalnej ilości drobnoustrojów i przywróceniu możliwości bezpiecznego użytkowania przestrzeni. W jego trakcie likwidowane są zarówno bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Sposób przeprowadzenia dezynfekcji musi być dopasowany do warunków jakie panują w danym wnętrzu, zagrożenia oraz kubatury. Tego typu zabiegi wykonuje się zarówno w domach i mieszkaniach, firmach oraz obiektach publicznych. Jakie są najczęstsze powody dezynfekcji?

Nieprzyjemne zapachy

Utrzymująca się wilgoć, palenie papierosów w mieszkaniu, obecność pleśni oraz zapachy pochodzenia zwierzęcego – każda z tych sytuacji wymaga odświeżenia wnętrza jeśli zamierzamy z niego korzystać, znaleźć nowego najemcę lub po prostu sprzedać nieruchomość. Dezynfekcja pomieszczeń z pewnością okaże się niezbędna jeśli w mieszkaniu lub domu przez jakiś czas przebywała zmarła osoba. Jest obowiązkowa także w sytuacji gdy w pokojach znajduje się materiał biologiczny w postaci krwi, moczu lub odchodów. Tego typu substancje są szczególnie niebezpieczne dla człowieka, dlatego usługę dezynfekcji należy zlecić firmie specjalizującej się w tej branży. Jednym ze skutecznych sposobów pozbycia się nieprzyjemnych zapachów jest ozonowanie. Co istotne, ozon nie maskuje zapachu, a trwale go neutralizuje.

Ryzyko przebywania w pomieszczeniu osoby chorej

W okresie epidemii koronawirusa, ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia się w firmie COVID-19 jest bardzo duże. Jeśli okaże się, że w jednym z biur pracowała osoba zarażona, konieczna jest jak najszybsza kwarantanna wszystkich pracowników oraz dezynfekcja pomieszczeń. Dzięki temu, istnieje szansa, że zdecydowana większość członków zespołu uniknie wirusa. Zabiegi dezynfekcji często przeprowadza się także w żłobkach i przedszkolach, gdzie ilość wirusów i bakterii jest bardzo duża. W takich miejscach higieniczne warunki są niezwykle istotne, ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.

Działania profilaktyczne

Dezynfekcja pomieszczeń jest wskazana wszędzie tam, gdzie każdego dnia przewija się spora liczba osób. Mowa o wszystkich miejscach publicznych, takich jak baseny czy stołówki. W tym przypadku działania mają charakter profilaktyczny, z uwagi na fakt, że ryzyko przeniesienia bakterii i wirusów jest bardzo duże. Dezynfekcję można przeprowadzić przy wykorzystaniu różnych metod, zarówno chemicznych, fizycznych, jaki i termiczno-chemicznych. Oprócz ozonowania stosuje się m.in. parę wodną, promieniowanie UV, alkohol etylowy i wiele innych substancji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ONE TRAP – dezynfekcja pomieszczeń Gdańsk.