Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)?

Nie każdy wie, czym tak naprawdę jest urządzenie nazywane AED. Bardzo często spotykamy je w dużych galeriach, przychodniach oraz urzędach. Niestety większość z nas nie potrafi powiedzieć jak je wykorzystywać oraz w jakich sytuacjach może się przydać. Niemniej jednak jest to niezwykle ważny sprzęt medyczny mogący uratować komuś życie.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny, jak już wspomniano może, pomóc w przywróceniu krążenia podczas jego nagłego zatrzymania. Dzięki jego umiejętnemu wykorzystaniu można szybko udzielić komuś pierwszej pomocy w najważniejszych minutach po zatrzymaniu akcji serca. Poznajmy więc bliżej to urządzenie.

Co to jest automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)?

AED jest to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest wykonywanie defibrylacji w wypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Taka sytuacja może wystąpić, gdy niewydolność elektryczna serca, sprawia, że przestaje ono prawidłowo się skurczać i rozkurczać. W takiej sytuacji przepływ krwi do najważniejszych organów, takich jak mózg bądź płuca, zostaje wstrzymany.
Objawem, jaki można zaobserwować u cierpiącej osoby, to kołatanie serca, bezdech, utrata przytomności kończąca się zazwyczaj upadkiem.
AED jest to mobilne urządzenie i najczęściej można je spotkać w miejscach publicznych. Umiejscowienie sprzętu zazwyczaj jest odpowiednio oznaczone piktogramem serca i błyskawicy. I tu warto podkreślić, że nie należy się obawiać korzystania z AED, ponieważ jest to sprzęt całkowicie bezpieczny.

Przeczytaj więcej na: https://string.com.pl/aed

W jaki sposób działa AED?

Zasada działania AED jest bardzo prosta. Pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele osoby poszkodowanej przepływa impuls elektryczny o odpowiednio wysokim napięciu. Impuls napotykając na swej drodze mięsień, powoduje jego skurcz. Energia z defibrylatora ma za zadanie przywrócenie prawidłowej oraz regularnej pracy serca. Co więcej, AED dokonuje szybkiej analizy EKG osoby poszkodowanej i wykrywa, czy wykonanie masażu serca jest konieczne. Warto również wspomnieć, że najnowsze aparaty dwufazowe są w stanie samodzielnie dostosować siłę impulsu do potrzeb osoby poszkodowanej.
Jeśli nie wiemy, w jaki sposób obsłużyć AED, to nie ma się czego obawiać. System instruuje wizualnie, jak również i głosowo, jakie należy wykonać kolejno czynności. Można stwierdzić, że prowadzi użytkownika przez cały proces prawidłowej defibrylacji. Jest to bardzo duże udogodnienie sprawiające, że nie można się pomylić, udzielając pierwszej pomocy.

Jak prawidłowo korzystać z AED?

  1. Uruchom AED i postępuj według instrukcji wizualnych i dźwiękowych;
  2. Umocuj poprawnie wszystkie elektrody AED. Pierwszą po prawej stronie klatki piersiowej. Drugą natomiast należy umieścić w lewym dolnym rogu klatki piersiowej;
  3. Podłącz złącza;
  4. Naciśnij przycisk AED i uruchom analizę rytmu serca poszkodowanego;
  5. Jeśli AED zaleca wykonanie defibrylacji, to należy upewnić się, że nikt nie dotyka poszkodowanego, a następnie naciśnij przycisk wywołujący impuls;
  6. Kontynuuj resuscytację oraz postępuj według zaleceń AED, aż do przybycia karetki.

Gdzie używa się AED?

Zastanawiając się, gdzie można użyć AED, odpowiedź jest prosta – wszędzie. Po zdjęciu urządzenia ze ściany jest ono natychmiast gotowe do użytkowania. Możemy udzielić pomocy poszkodowanemu na ulicy, w galerii, autobusie oraz w dowolnym innym miejscu, ponieważ AED jest mobilne i nie wymaga dodatkowego źródła zasilania.

Jak udzielić pomocy dzięki AED?

Przystępując do udzielenia pierwszej pomocy, należy upewnić się, czy miejsce naszych działań jest bezpieczne. Należy również zweryfikować czy osoba reaguje. Jeżeli nie ma kontaktu z poszkodowanym oraz nie jesteśmy w stanie wyczuć tętna, musimy natychmiast przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym samym czasie należy oddelegować inną osobę, aby znalazła AED i go niezwłocznie dostarczyła na miejsce zdarzenia oraz aby zadzwoniła pod numer 999 bądź 112.