Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Na jakim papierze najlepiej malować akwarelami?

Akwarele to wymagające farby, a wybór odpowiedniego papieru ma duże znaczenie dla końcowego efektu pracy. Nie brak plastyków, którzy sądzą, że to właśnie papier jest w tej technice malarskiej najważniejszy i nie warto na nim oszczędzać, dobrze więc, by inwestycja w dobre podłoże była przemyślana. Chcesz wiedzieć, na jakim papierze najlepiej malować akwarelami i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Zachęcamy do lektury.

Gramatura papieru akwarelowego

Masz dwa wyjścia: zakup całego bloku akwarelowego lub pojedynczych arkuszy. Jeśli jesteś początkującym akwarelistą, polecamy zacząć od wyboru kilku arkuszy o różnych gramaturach – dzięki temu najprawdopodobniej znajdziesz taki papier, na którym najlepiej Ci się maluje i dopiero wtedy kupić blok akwarelowy o odpowiednich właściwościach. Tylko jakie gramatury papieru powinny Cię zainteresować? Oto nasze wskazówki.

Gramaturą nazywa się ciężar jednego metra kwadratowego papieru. Zależność między gramaturą a grubością papieru jest prosta: im papier cięższy, tym grubszy. Do farb akwarelowych polecamy papier o gramaturze co najmniej 190 g/m2. Cieńszy arkusz będzie nieestetycznie się marszczyć. Zasada jest taka, że im więcej wody zużywa się do malowania, tym wyższą gramaturę papieru powinno się wybrać. Ciężar papieru akwarelowego może wynosić nawet 800 g/m2, choć z reguły aż tak wysoka gramatura nie jest potrzebna. Warto wiedzieć, że papiery lżejsze niż 300 g mogą się marszczyć pod wpływem wodnej farby – jeśli chcesz na nich malować, lepiej wybieraj małe formaty.

Jaką fakturę papieru do akwareli wybrać?

Jeśli chodzi o faktury papieru akwarelowego, to ich wybór, podobnie jak w przypadku gramatur, jest bardzo duży. W zasadzie każdy papier różni się od siebie fakturą, zatem nie ma innego sposobu na znalezienie ulubionej faktury niż wypróbowywanie różnych arkuszy. Najbardziej ogólny podział papierów do akwareli ze względu na fakturę przedstawia się następująco:

  • papier satynowy – może być oznaczony jako HP lub Hot Press: to papier prasowany na gorąco, o gładkiej powierzchni, idealny do malowania precyzyjnych obrazów bogatych w detale,
  • papier drobnoziarnisty – inaczej papier Cold Press, NOT, Grain Fin; jego faktura jest delikatna. To uniwersalny papier, najczęściej używany przez akwarelistów,
  • papier gruboziarnisty – inne jego oznaczenia to Torchon bądź Rough – arkusz ma szorstką fakturę o wyraźnych zagłębieniach, może być używany w malarstwie wykorzystującym dużą ilość wody.

Skład papieru do malarstwa akwarelowego

Jesteś ciekaw, jaki jest skład najlepszego papieru do malarstwa akrylowego? My też, dlatego oddajemy głos ekspertowi – przedstawicielowi handlowemu sklepu internetowego z artykułami plastycznymi, LoveArt:

Najlepsze papiery akwarelowe są w 100% wykonane z bawełny. Na rynku są dostępne także papiery celulozowe lub z mieszanki celulozy i bawełny, jednak efekty pracy nie będą takie same jak w przypadku malowania na papierze bawełnianym. Serdecznie polecam wszystkim akwarelistom, szczególnie początkującym, zwracać uwagę na skład papieru i szukać swojego ulubieńca wśród arkuszy bawełnianych.

Jedno jest pewne: inwestycja w wysokiej jakości papier sprawi, że osoby rozpoczynające przygodę z malarstwem akwarelowym nie zrażą się do tej techniki, zaś zaawansowani akwareliści za każdym razem uzyskają zadowalający efekt swojej pracy.