Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ogrodzenia z siatki drucianej?

Siatki druciane są jednym z najczęściej wybieranych ogrodzeń. Nic dziwnego – są one stosunkowo tanie, a przy tym wytrzymałe oraz proste do zamontowania. Jednak aby rozwiązanie to dobrze nam służyło, musimy dobrze wybrać produkt, którego użyjemy. Jak wybrać siatkę ogrodzeniową?

Po pierwsze: średnica drutu

Dobrze dobrane siatki druciane mogą stanowić bardzo trwałe i wytrzymałe ogrodzenia. Wiele zależy od grubości drutu, z którego zostały wykonane – im większa jest jego średnica, tym jest on solidniejszy i sztywniejszy, a tym samym bardziej odporny na odkształcenia. Pamiętajmy jednak, że do jego wyprodukowania zużywa się wówczas więcej metalu, a co za tym idzie, jest on nieco droższy.

siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa ocynkowana czy powleczona PCV?

Zdecydowanie nie warto decydować się na zakup ogrodzenia pozbawionego którejkolwiek z powyższych cech – choć taki wybór może się wydawać oszczędny, w rzeczywistości naraża nas na dodatkowe koszty i nakład pracy związane z samodzielną konserwacją ogrodzenia. Ocynkowanie, czyli pokrycie siatki warstwą cynku, to sposób na to, by była ona odporna na szkodliwe działanie powietrza oraz korozję. Różnica może być nawet kilkunastokrotna! Jeszcze lepsze zabezpieczenie zapewnia warstwa tworzywa sztucznego, które dodatkowo może mieć dowolny, wybrany przez nas kolor, dzięki czemu łatwo dopasować je do wyglądu otoczenia. Siatki ogrodzeniowe powlekane PCV są odporne na korozję, jednak nie nadają się do miejsc, w których palone są ogniska (warstwa ochronna pęka pod wpływem wysokiej temperatury, tracąc swoje właściwości) oraz do ogrodzeń elektrycznych – w takich wypadkach lepiej zdecydować się na siatkę ocynkowaną.

Wielkość oczek siatki

Kolejnym istotnym czynnikiem, który warto brać pod uwagę, jest wielkość oczek. Drobna siatka świetnie nadaje się do ogrodzeń dla małych zwierząt, które mogłyby przecisnąć się przez większe szczeliny. W większości przypadków jednak najlepiej sprawdzają się średnie oczka, które gwarantują dużą sztywność siatki. 

Siatki druciane – ceny

Na rynku możemy znaleźć siatki ogrodzeniowe w rozmaitych cenach. I choć rozwiązanie to często wybierane jest ze względu na swoją ekonomiczność, nie warto decydować się na najtańsze dostępne oferty. Za przesadnie niskim kosztem zazwyczaj idzie nienajlepsza jakość. Zdecydowanie lepiej wybrać siatkę drucianą, która jest wykonana z porządnego, w miarę grubego drutu i została porządnie zabezpieczona przed korozją.