Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Maszyny przeładunkowe – specyfikacja i zastosowanie

Przeładunek następuje podczas dotarcia towaru do docelowego miejsca przeznaczenia, aby go zmagazynować, a także gdy przerzucamy się na inny środek transportu. W każdym z tych przypadków potrzebny będzie inny sposób przeładunku oraz odpowiednie do tego zadania maszyny przeładunkowe.

Przeładunek ze skrzyni środka transportu do magazynu

W tym wypadku pomocne będą wszelkie mostki przeładunkowe, rampy, platformy przeładunkowe, maszyny przeładunkowe oraz kurtyny uszczelniające do stosowania podczas zimy. Wynalazki te wyrównują różnicę poziomów między skrzynią ładunkową a magazynem, co pomaga przy sprawnym rozładunku bądź załadunku towaru od razu do magazynu. Oszczędzany jest wtedy czas, praca jest efektywniejsza a pracownicy nie wkładają tak dużego wysiłku niż wtedy, gdyby takich ramp nie było. Kurtyny natomiast uszczelniają powierzchnię między budynkiem a środkiem transportu. Zapobiega to ogromnym stratom ciepła, gdy brama może być otwarta podczas takich operacji nawet przez kilka godzin.

Pomocnym narzędziem do bezpiecznego poruszania się środkami transportu będą odbojniki gumowe. Kierowca ma ograniczone pole widzenia i nawet najbardziej doświadczony może źle określić odległość naczepy od budynku i podjechać za blisko, czego konsekwencją było by obicie budynku. Odbojniki gumowe zapobiegają uszkodzeniom magazynu. Niezbędna wydaje się już także sygnalizacja świetlna i dźwiękowa podczas dokowania.

maszyny przeładunkowe

Przeładunek podczas transportu multimodalnego

Przewóz odbywa się za pomocą różnych gałęzi transportu. W przeciwieństwie do transportu intermodalnego, towary mogą zmieniać jednostki ładunkowe. To oznacza, że przez dany odcinek drogi najkorzystniejszą opcją był transport towaru za pomocą kolei. Niestety, trasa w danym momencie się kończy, a pociąg nie jest w stanie dojechać do miejsca docelowego. Następuje przeładunek na środek transportu drogowego. Odbywa się to za pomocą szeregu dostępnych dźwigów oraz suwnic.

Maszyny przeładunkowe

Często wybierane są marki niemieckiej firmy Sennebogen. Na naszym rynku znane są pod nazwą Zeppelin (koparki gąsienicowe), Caterpillar (koparki kołowe) oraz Hanomag. Maszyny te mają wagę od 20 do 300 t. Zyskują one coraz większą popularność na polskim rynku ze względu na nowoczesną i prostą konstrukcję. Można je wyposażyć w różnego rodzaju podwozia oraz ramiona, dopasowane do aktualnych potrzeb.

Koparki CAT wykorzystywane do prac przeładunkowych, osiągają maksymalną wysokość 2400 m. Kabina jest stabilna, spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz zapewnia komfortowe warunki pracy.