Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Mąka kokosowa – jak jej używać i gdzie ją kupić?

Olej i mleko kokosowe doskonale odnalazły się w naszych kuchniach. Nikogo zatem nie dziwi, że i mąka kokosowa szturmem zdobywa coraz większą popularność i znajduje swoje miejsce wśród innych typów mąk, jakie stosujemy na co dzień. Nie bez znaczenia są tutaj oczywiście niezwykle pozytywne dla zdrowia właściwości mąki kokosowej. Jakie dokładnie? Gdzie kupić mąkę kokosową oraz do czego można jej używać?

Mąka kokosowa wartości odżywcze

Sekretem mąki kokosowej jest jej niezwykle niski indeks glikemiczny, a tym samym mała zawartość węglowodanów, przy dużej zawartości błonnika. Ponadto w mące kokosowej znajdziemy także sporą ilość białka i tłuszcze MCT, które wykazują szereg działań prozdrowotnych – przede wszystkim przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a przy okazji przyspieszają metabolizm. Przy czym mąka koksowa jest bezglutenowa. Wszystko to razem sprawia, że świetnie sprawdza się ona w kuchni diabetyków, osób odchudzających się, cierpiących na nietolerancję glutenu oraz aktywnych fizycznie.

Zastosowanie mąki kokosowej

Na tle tradycyjnych mąk zbożowych mąka kokosowa wypada naprawdę wyjątkowo. Nie można jej jednak zaliczyć do tej samej kategorii, ponieważ kokos nie jest zbożem. Tym samym mąka kokosowa nie jest mąką w tradycyjnym ujęciu tego słowa. Z tego też powodu nie jest ona zbyt dobrym zamiennikiem zwykłej mąki, zwłaszcza w przepisach, gdzie jest jej dużo.

Można ją za to spożywać na surowo. Dlatego też mąka kokosowa świetnie sprawdza się jako baza i dodatek do potraw wegańskich typu raw, deserów, jogurtów, sałatek, szejków, czy ciast przyrządzanych na surowo. Można z niej również zrobić omlet, pyszne placki, ciasteczka czy muffinki. Pieczenie z mąki kokosowej wymaga jednak nieco wprawy, ale z powodzeniem zrobimy z niej zdrowe i smaczne ciasto bezglutenowe.

Mąka kokosowa – sklep z żywnością fit i nie tylko!

Aktualnie mąka kokosowa jest coraz szerzej dostępna, jednak nie znajdziemy jej zapewne w każdym sklepie spożywczym czy supermarkecie. Najszybciej można ją znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, a także w sklepach z żywnością wegetariańską i wegańską. Jeśli już szukamy jej w dużych marketach, to warto zajrzeć na stoiska z produktami egzotycznymi lub żywnością bio. Ostatecznie można poszukać w sieci, wpisując frazę mąka kokosowa sklep albo mąka kokosowa gdzie kupić i nazwę swojego miasta.