Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Automatyczny defibrylator zewnętrzny i wewnętrzny AED – rodzaje

Już od wielu lat wstrząs elektryczny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na leczenie migotania komór. Zewnętrzny i wewnętrzny defibrylator jest używany właśnie do klinicznego porażania prądem w warunkach kontrolowanych. Jest urządzeniem dostarczającym energię elektryczną o odpowiedniej mocy w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca.

Rodzaje defibrylatorów

Na rynku dostępne jest kilka grup defibrylatorów, są to między innymi:

  1. Ręczne defibrylatory zewnętrzne
  2. Ręczne defibrylatory wewnętrzne
  3. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne AED
  4. Wszczepialne kardiowertery-defibrylatory
  5. Przenośne defibrylatory serca

Każde z powyższych urządzeń ma podobną zasadę działania, różnią się jedynie rozmiarem oraz sposobem użytkowania. Te, z którymi prawdopodobnie mamy największą szansę spotkać się należą do grupy defibrylatorów AED. Można je znaleźć w budynkach użyteczności publicznej, w szpitalach, przychodniach, urzędach, a nawet szkołach. Ich położenie jest wyraźnie oznakowane, aby bez trudu można było je znaleźć w razie nagłego wypadku.

Zewnętrzny defibrylator AED od String

Są to defibrylatory wykorzystujące technologię komputerową, ułatwiającą analizę rytmu serca. Dzięki temu urządzenie jest w stanie określić czy trzeba poszkodowanego defibrylować, czy też nie. Mogą to być defibrylatory automatyczne bądź półautomatyczne. Te w pełni zautomatyzowane nie wymagają od nas praktycznie żadnego działania. Trzeba jedynie prawidłowo podpiąć elektrody do poszkodowanego. Natomiast urządzenia półautomatyczne wymagają od operatora dodatkowych czynności. Niemniej jednak wszystko, co należy wykonać, krok po kroku przedstawia samo urządzenie poprzez jasne komendy głosowe. Co więcej, każda elektroda jest odpowiednio oznaczona, aby bez trudu prawidłowo ją zamontować. Warto wspomnieć, że automatyczny defibrylator AED to urządzenia zupełnie bezpieczne i proste w obsłudze. Przez co nie należy się obawiać przed ich użyciem. Jeżeli będzie postępować się zgodnie z wytycznymi płynącymi z AED mamy bardzo duże szanse ocalić komuś życie, podtrzymując jego funkcje życiowe aż do przybycia pogotowia.

AED marki String to urządzenie solidnie wykonane, poręczne oraz bardzo intuicyjne. Dzięki odpowiedniej konstrukcji ułatwia szybkie przenoszenie z miejsca na miejsce. A wytrzymała konstrukcja odporna jest nawet na uderzenia bądź upadki. Defibrylator String posiada także przycisk przełączania dla dorosłych i dzieci (osoby o masie ciała poniżej 25kg i w wieku od 12 miesięcy do 8 lat). Takie rozwiązanie zapewnia nam idealne dostosowanie wstrząsu do wieku pacjenta.