Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Pompowana deska do pływania – jaka najlepsza?

Pływanie na desce SUP, czyli Stand Up Padding stało się bardzo popularne w Polsce. Polega ono na pływaniu na specjalnej desce na stojąco i wiosłowaniu. Ten rodzaj sportu nadaje się dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia, ponieważ można go uprawiać zarówno rekreacyjnie jak i bardziej ekstremalnie. Dobrze będą bawić się tu zarówno dorośli jak i dzieci. Jaką jednak deskę wybrać, jakie są ich rodzaje?

Rodzaje desek do pływania

Dzielą się one na twarde i pompowane. Deski twarde są stabilne, szybkie i świetnie nadają się do sportu zaawansowanego. Produkowane są w podobny sposób jak te surfingowe czy windsurfingowe. Ich zaletą jest sztywność konstrukcji. Mają jednak kilka minusów: są cięższe, twardsze, bardziej podatne na zniszczenia i zdecydowanie cięższe w transporcie czy przechowywaniu. Pompowana deska do pływania jest idealna dla osób początkujących ze względu na mniejszą wagę. Upadek na taką deskę jest zdecydowanie mniej bolesny niż na tę twardą. Ponadto jest wytrzymalsza oraz łatwa do transportu – zmieścimy ją w plecaku. Sprawdzi się na jeziorze, gdy nie ma wiatru lub gdy jest on znikomy. Technologia drop-stitch sprawia, że po napompowaniu deska SUP staje się w miarę sztywną konstrukcją. W zależności od przeznaczenia mamy podział desek na: allround, kids, touring, race, river, wave, windsup, team. Allround są najbardziej wszechstronne, przeznaczone do rekreacji na różnych akwenach. Kids to inaczej allround, ale w wersji dla dzieci czyli mniejszej i węższej. Touring to te z przeznaczeniem o wodnych wycieczkach, spiczasty kształt pozwala na szybsze przemieszczanie się oraz mają lepsza zawrotność. Race służą do ścigania się, a river są przeznaczone na spływy rzeczne (krótsze i szersze). Wave sprawdzą się na surfowanie po falach, windsup są połączeniem deski sup z możliwością rozbudowy o pędnik i miecz w razie wietrznych dni. Deski team jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone dla 2-3 a te większe nawet dla 5-10 osób. 

Pozostałe akcesoria

Pompowana deska do pływania to nie wszystko. Podstawowym wyposażeniem jest także wiosło, zwane pagajem. Wybierać możemy spośród aluminiowych, epoksydowych i karbonowych. Aluminiowe są ciężkie i sztywne, ale ich zaletą jest niska cena. Sztywność to również zaleta wiosła. Epoksydowe są lżejsze, ale jednocześnie mniej sztywne. Ważne, by długość wiosła była dopasowana do wzrostu osoby pływającej na desce. Oprócz pagaja podstawowym wyposażeniem jest kamizelka oraz leash. Leash to linka zapinana do nogi – w razie upadku nie ma obawy, że deska SUP nam odpłynie zbyt daleko.

Wejdź na gosup.pl