Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Lubisz języki i szukasz studiów z przyszłością? Wybierz filologię hiszpańską!

Kierunki filologiczne cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów liceów, szczególnie – choć nie tylko – tych, którzy nie czują się mocni w naukach ścisłych. To dobry wybór, gdyż języki są obecnie niezwykle ważne i wymagane w niemalże każdym zawodzie. Filologie otwierają przed nami mnóstwo ciekawych możliwości i są przydatne nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym.

O ile wiele osób potrafi porozumieć się w języku angielskim, o tyle inne mogą sprawić problem. Jedną z popularnych filologii w ostatnim czasie jest filologia hiszpańska. Dlaczego warto ją wybrać?

Czym jest filologia hiszpańska?

Filologia hiszpańska, nazywana czasem iberystyką (jeśli zawiera też nauki o Portugalii), to dział nauki badający historię, literaturę i tradycję Hiszpanii. W przypadku iberystyki, kierunek ten dzielimy na hispanistykę, która skupia się na Hiszpanii i portugalistykę, podczas której posiądziemy wiedzę na temat Portugalii.

Filologia hiszpańska, podobnie jak każda inna, to obszerny i uniwersalny kierunek, który przygotuje nas do pracy w wielu różnych zawodach. Nie ulega wątpliwości, że nauka języków – zwłaszcza innych niż angielski i niemiecki – w dzisiejszym świecie po prostu się opłaca.

Filologia hiszpańska – tylko dla pasjonatów?

Każda filologia to kierunek dla osób, które dobrze czują się w językach, ale również interesują się tradycją i kulturą danego kraju. Choć wiele osób uważa, że filologia hiszpańska i każda inna upoważnia jedynie do zawodu tłumacza lub nauczyciela, nie jest to prawdą. Możliwości jest o wiele więcej, łącznie z tymi, gdzie pracę podejmuje się na terenie samej Hiszpanii. W tym przypadku dobra znajomość języka hiszpańskiego jest szczególnie ważna, bo na miejscu możemy mieć problem z porozumieniem się w jakikolwiek inny sposób.

Najważniejszą cechą kandydata na studenta filologii hiszpańskiej jest oczywiście łatwość w uczeniu się języków. W tym przypadku może nie wystarczyć fakt, iż w szkole średniej szło nam nieźle, gdyż studia lingwistyczne posiadają znacznie wyższy poziom. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że to nasza pasja i nie sprawi nam problemu nawet na najwyższym poziomie, nie powinniśmy się wahać.

Student filologii hiszpańskiej powinien być również otwarty, śmiały i komunikatywny. Zarówno podczas trwania studiów, jak i po ich ukończeniu, będziemy porozumiewać się po hiszpańsku, więc warto, byśmy nie czuli się tym faktem skrępowani.

Praca po filologii hiszpańskiej

Utarte schematy błędnie wskazują, że filologie studiują jedynie osoby, które planują uczyć w szkołach bądź pracować w biurze tłumaczeń. Jeszcze do niedawna były to dwie najpopularniejsze ścieżki kariery, jednak dziś kierunki obierane po studiach są coraz bardziej zróżnicowane.

To, o czym bez wątpienia warto pamiętać, to fakt, iż filologia hiszpańska obejmuje nie tylko nauki z zakresu języka, ale również hiszpańskiej historii, kultury czy literatury. Dlatego dzięki nabytej wiedzy można starać się o pracę w biurach podróży, hotelach, urzędach i korporacjach.