Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Laserowe usuwanie naczynek – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Pękające naczynka to zmora wielu osób. Zazwyczaj pojawiają się na twarzy w okolicach nosa i na nogach. Wyglądają nieestetycznie i bywają źródłem kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Na szczęście istnieje sprawdzona i bezbolesna metoda pozbywania się ich. Laserowe usuwanie naczynek dają zadowalający efekt i jest w pełni bezpieczne. Sprawdźmy, na czym polega.

Kiedy warto pomyśleć o usunięciu naczynek?

Laserowe usuwanie naczynek stosuje się, kiedy pojawia się zjawisko określane mianem teleangiektazji. Możemy o nim mówić, kiedy na skórze pierwotnie pojawia się duży rumień, który jest efektem zbyt gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a następnie przekształca się w widoczne naczynka tworzące tzw. pajączki. Najczęściej powstają one w wyniku zbyt częstej i intensywnej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych oraz wiatru, a także gwałtownych zmian temperatur. Niekiedy, widoczność rozlanych naczynek jest wrodzona.

laserowe usuwanie naczynek

Jak przebiega zabieg?

Zabieg jest prosty i bezbolesny. Polega on na działaniu energii świetlnej na hemoglobinę, która ją pochłania w wyniku czego dochodzi do ścinania się krwi i niszczenia zbędnych naczynek krwionośnych. Parametry strumienia laserowego takie, jak ilość i moc impulsów, rodzaj zastosowanego filtra czy częstotliwość pracy, ustalane są automatycznie przez komputer na podstawie zebrania danych. Wprowadzane są one do specjalnego programu przez lekarza, który dokonuje analizy zmian skórnych, wielkości naczynek, koloru itp.

Co po zabiegu?

Żeby zabieg był skuteczny, a pacjent nie zanotował żadnych efektów ubocznych, po wykonanym zabiegu należy przestrzegać pewnych zaleceń lekarza. Wśród nich jest kategoryczny zakaz opalania. Obowiązuje on przez ok. cztery tygodnie po skończonym procesie laserowania. Należy także unikać ćwiczeń fizycznych, które podnoszą ciśnienie krwi oraz stosowania makijażu w miejscu, którego dotyczył zabieg. Skórę warto także nawilżać. Należy liczyć się także z faktem, że może zajść konieczność stosowania maści antybiotykowej.