Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Kryminologia i kryminalistyka – studia modne, czy potrzebne?

Biorąc pod uwagę to, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się kierunek Kryminologia i kryminalistyka, studia te zdają się być jednymi z najbardziej pożądanych i obleganych w kraju. Czy oznacza to, że mamy do czynienia z nieuzasadnioną modą, czy też po prostu zapotrzebowanie na specjalistów z kryminologii i kryminalistyki jest obecnie w naszym kraju tak duże?

Najpopularniejszy kierunek studiów?

Statystyki pokazują jasno, że Kryminologia i kryminalistyka studia dzienne lub zaoczne cieszą się niespotykaną dotąd popularnością. Na niektórych uczelniach to właśnie na tym kierunku mieliśmy w zeszłym roku do czynienia z rekordową liczbą chętnych w przeliczeniu na jedno miejsce. Choć informacje o tym w pierwszej chwili mogą wprawić w pewne osłupienie, należy jednak pamiętać, iż Kryminologia i kryminalistyka to kierunek nowy i bardzo młody. Ponieważ poszczególne uczelnie rozpoczęły lub dopiero rozpoczynają kształcenie przyszłych specjalistów kryminologów w tym roku, nie sposób znaleźć punktu odniesienia w przeszłości.

Może więc chodzić tu o chwilowe zachłyśnięcie się nowością, jednak równie dobrze przyczyna ogromnej popularności tego kierunku studiów tkwić może w bardzo wyraźnym niedostatku specjalistów. Mówiąc prościej – na rynku pracy przez lata zaniedbań również ze strony polskich uczelni powstała duża, pusta i bardzo chłonna przestrzeń i teraz przestrzeń ta ma w końcu szansę się zapełnić.

Kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka

 

Pozytywna moda na kryminologię

Osoby rozpatrujące ogromną popularność studiów na kierunku Kryminologia i kryminalistyka pod kątem panującej obecnie mody, zwykle nadają tejże modzie wymowę pejoratywną. Moda na coś kojarzy nam się zwykle z bezrefleksyjnym naśladownictwem i dążeniem do osiągnięcia celu bez względu na to, czy cel ten jest nam jest potrzebny i czy w ostatecznym rozliczeniu posiada on swoje uzasadnienie. Nie wolno jednak zapominać, iż moda równie dobrze może być zjawiskiem pozytywnym, często wręcz sterowanym, mającym na celu w nienachalny sposób skłonić ludzi do postępowania według zasad, które będą korzystne dla nich samych, jak i dla państwa, w którym żyją.

W omawianym przypadku możemy mieć właśnie z takim zjawiskiem do czynienia. Można się wręcz zastanawiać, czemu dopiero teraz, po ponad ćwierćwieczu od przemian ustrojowych, dostrzeżona została potrzeba kształcenia specjalistów z kryminologii i kryminalistyki? Bez względu na powód, jedno jest pewne – już wkrótce kadry służb mundurowych oraz ministerstw zasilą wykwalifikowani absolwenci polskich uczelni, posiadający wiedzę na temat nowych technologii oraz współczesnych trendów wykorzystywanych w pracy śledczych.

Kryminologia i kryminalistyka – studia o szczególnym znaczeniu

Trudno oszacować, jak wielu specjalistów zajmujących się kryminologią oraz kryminalistów potrzebują poszczególne służby, instytucje i organizacje w Polsce. Z całą pewnością jednak zapotrzebowanie to musi być naprawdę spore. Omawiany wyżej brak kształcenia kadr to tylko jeden z powodów obecnej sytuacji. Dodatkowym, równie ważnym czynnikiem, jest wzrost zapotrzebowania na osoby zajmujące się szeroko pojętym bezpieczeństwem wewnętrznym. Żyjemy w niebezpiecznych czasach, potrzebujemy więc ludzi, którzy są w stanie swoją pracą nie tylko wykrywać popełnione już zbrodnie, ale i zapobiegać kolejnym.