Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Kolory do kuchni – garść praktycznych porad

Kuchnia to centrum każdego domu, warto zatem zadbać o to, żeby była nie tylko funkcjonalna, ale i atrakcyjna. Nie jest tajemnicą, że poza meblami, na walory wizualne pomieszczenia w największym stopniu wpływa kolor ścian. W tym miejscu pojawia się jednak sporo dylematów. Postawić na niesztampową czy tradycyjną kolorystykę? Zdecydować się na jedną barwę? A może lepiej sprawdzą się kontrastujące zestawienia? Jeżeli zastanawiasz się, jakie kolory do kuchni warto wybrać, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Kolory mają fundamentalne znaczenie w każdym wnętrzu i kuchnia nie stanowi wyjątku od tej zasady. To właśnie barwa ścian w dużej mierze definiuje charakter pomieszczenia, dodaje mu oryginalności, wydłuża lub poszerza je optycznie. W zaciszu własnej kuchni spędzamy sporą część każdego dnia, więc warto zatroszczyć się, by ten czas był maksymalnie przyjemny.

Kolory do kuchni powinny korespondować z barwą mebli

Wybierając idealny kolor do kuchni, w pierwszej kolejności weź pod uwagę kolorystykę mebli. Jeżeli poszczególne elementy wyposażenia wnętrza są utrzymane w jasnej tonacji, warto rozważyć zastosowanie ciemniejszego tła. Wówczas meble wyróżnią się w aranżacji, rozjaśnią pomieszczenie i zaczną skutecznie przyciągać wzrok. Jeżeli jednak zależy nam przede wszystkim na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto rozważyć pomalowanie ścian zbliżonym lub nawet takim samym odcieniem. Warto jednak zaznaczyć, że taki zabieg niekoniecznie sprawdzi się w przypadku mebli z białymi frontami. Uzyskamy wówczas efekt stylistycznej jedności, ale ta po pewnym czasie stanie się monotonna. Trzeba mieć też na uwadze, że biel nie jest najbardziej praktycznym ze wszystkich kuchennych kolorów.


W pomieszczeniu z ciemnymi meblami warto rozważyć wybór nieco jaśniejszych ścian. W ten sposób unikniemy przytłaczającego efektu ciężkiej i ciemnej stylistyki. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły – ciemne ściany dobrze korespondują z ciemnymi meblami w jasnych kuchniach z dużymi oknami.

Kolory do kuchni

Kuchnia otwarta – ważna jest spójność

Wybierając kolory do kuchni łączącej się z przestrzenią dzienną, warto pamiętać, by jej aranżacja była spójnym dopełnieniem stylistyki salonu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tej samej barwy, co w pomieszczeniu sąsiadującym, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kolor kontrastujący. Warto jednak zadbać o to, by przejście było maksymalnie łagodne. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy pomalować przynajmniej jedną ze ścian kolorem, który dominuje w salonie.