Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Co zrobić, kiedy złamie się ząb?

Gdy podczas spożywania pokarmu, lub innych czynności, dojdzie do złamania zęba, nie należy panikować. Nowoczesne rozwiązania protetyczną pozwolą uniknąć najgorszego. Najlepiej więc zachować spokój i skorzystać z pomocy specjalistów.

Do uszkodzenia uzębienia dochodzi na wiele różnych sposobów. I wcale nie są one związane wyłącznie z kontaktem z twardym obiektem lub też różnego rodzaju wypadkami. Czasem nawet stosunkowo miękki pokarm może doprowadzić do złamania. Związane jest to najczęściej ze złym stanem uzębienia (np. postępującą próchnicą) bądź z błędami popełnionymi podczas leczenia. W sytuacji, gdy ząb ulegnie złamaniu, należy działać bardzo szybko. Bagatelizowanie tego problemu doprowadzić może bowiem do znacznego pogorszenia sytuacji. Trzeba więc czym prędzej odwiedzić gabinet stomatologiczny, w którym przeprowadzona zostanie diagnoza, a następnie podjęta decyzja o ewentualnym leczeniu.

Naprawa złamanego zęba

Oczywiście dobór konkretnej metody jest zależny od specyfiki problemu. Jeśli ząb jest martwy i jest stwierdzone uszkodzenie korzenia, jedynym rozwiązaniem będzie jego wyrwanie. W przeciwnym wypadku stomatolog jest w stanie zaproponować skuteczne rozwiązanie. Jakie dokładnie?

  • Wkład koronowo-korzeniowy i korona. Sposób na naprawę niewielkiego uszkodzenia. Realizowany jest on w momencie, gdy korzeń zęba pozostaje w dobrym stanie.
  • Implanty. Tak zwana ekstrakcja zęba przeprowadzana jest w sytuacji poważnego uszkodzenia i złego stanu korzenia zęba. Jest on usuwany, a w powstały miejscu zostaje zamontowany implant.
  • Licówka porcelanowa. Stosowana do odbudowy zęba po złamaniu jego niewielkiej części.

Niezależnie od sytuacji i tego, jak poważne wydaje się złamanie, nigdy nie należy podejmować się samodzielnych działań. Gabinet stomatologiczny to najlepsze i jedyne miejsce, w którym realizowany powinien być proces leczenia. Do specjalisty trzeba więc zgłosić się natychmiast – pozwoli to uniknąć dalszych komplikacji, a także zastosować optymalną metodę odbudowy.

Skontaktuj się ze Specjalistą: Gabinet Stomatologiczny Poznań.