Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jakie choinki na taras i jak się nimi zajmować?

Własna choinka na tarasie robi wrażenie nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. Jeśli dobrze wybierzesz, możesz się nią cieszyć znacznie dłużej.

Zalety choinki na tarasie

Choinka na tarasie to nie fanaberia – naprawdę warto ją mieć! 

  • Co rano po  wyjściu na balkon będziesz widział naturalną zieleń, a nie dachy bloków. 
  • Żywa roślinność pochłania dwutlenek węgla, a same olejki eteryczne zawarte w sośnie są wykorzystywane w aromaterapii, bo odświeżają powietrze i działają relaksacyjnie.
  • Jeśli mieszkasz na parterze lub dookoła masz bloki, warto odgrodzić się za pomocą choinek na tarasie. Parawany są mniej trwałe i zdecydowanie gorzej wyglądają.
  • Gdy masz już na tarasie choinkę, wystarczy wstawić ją do domu, by zorganizować święta.
  • Drzewka po obu stronach drzwi dodają klasy, więc świetnie sprawdzą się również na tarasie biura.
  • Zwierzęta domowe docenią, jeśli będą miały kontakt z żywą naturą, a nawet okazję do wspięcia się po pniu choinki na tarasie.

Jakie choinki na tarasy?

Większość sprzedawanych w sklepach choinek w donicach sprawdzi się na tarasie. Najpopularniejsze gatunki to:

  • świerk pospolity,
  • jodła kaukaska,
  • świerk serbski,
  • sosna pospolita, 
  • jodła srebrna.

Unikaj ozdobnych gatunków azjatyckich na tarasy (np. jodła koreańska), bo mogą mieć wyższe wymagania lub źle znosić polską zimę. Niektórzy zalecają też, by wystrzegać się w okolicach domu toksycznej tui. I tak nie do końca pasuje do świątecznego klimatu, więc można z niej bez problemu zrezygnować na balkonie.

Jak dbać o choinkę na tarasie?

Iglaki są dość odporne na zanieczyszczenia, takie jak smog czy kwaśne deszcze, które są właściwe dla miast. Jeśli chcesz im dodatkowo pomóc, możesz zaopatrzyć się w nawóz do iglaków dostępny w patyczkach lub granulacie. Nie rób tego zimą, bo wówczas trwa czas hibernacji roślinki. 

Jeśli chcesz swoją choinkę z tarasu przenieść do domu, musisz to zrobić mądrze, by jej nie zaszkodzić. Zrób to jesienią, gdy jeszcze jest ciepło – stopniowo przyzwyczai się do coraz wyższej temperatury w domu. Jeśli chcesz przenieść ją bliżej czasu świąt, to zacznij od wstawiania jej na kilka godzin do mieszkania lub niech stoi np. bliżej otwartych drzwi balkonowych. Wtedy zahartujesz ją i nie zwiędnie po tygodniu w rozgrzanym mieszkaniu.  Później tak samo postępuj, gdy będziesz chciał ją wystawić – zacznij od krótszych okresów,  zanim wystawisz swoją choinkę na mróz.

Czy choinkę z tarasu można potem posadzić?

To jedno z najczęściej pojawiających się nieporozumień dotyczących choinek na tarasy. Do ziemi można wkładać sadzonki, czyli malutkie choinki o wielkości kilkudziesięciu cm. Iglaki nie najlepiej znoszą przesadzanie, dlatego przenoszenie ich z donicy po kilku latach raczej się nie uda. Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować, wykop dół o wiele większy niż doniczka, z której przesadzasz. To da przestrzeń korzeniom. Poza tym znajdzie się wówczas miejsce na kompost lub odżywczy nawóz, dzięki któremu wzrosną szanse na to, że roślina się przyjmie. Użyj specjalnego nawozu do iglaków lub kompostu i umieść go na dnie dołka. Następnie dobrze podlaną ziemię w doniczce wraz z korzeniem postaraj się przenieść w jednym kawałku do dołka. Dół uzupełnij ziemią. 

Ponieważ choinek tarasowych raczej się nie przesadza, warto zapewnić im odpowiednie warunki w donicy, która jest ich domem. Często sprzedawcy w sklepach mają zbyt małe donice. Warto w domu przenieść drzewko do większej i głębszej. To zapewni korzeniom miejsce na rozwój również w trakcie wzrostu. Jak widać, choinkę z tarasu da się przesadzać, ale nie jest to aż tak proste. Na pewno trzeba wybierać na tarasy żywe, ukorzenione drzewko, zamiast kikuta choinki w doniczce. Chyba, że iglak ma posłużyć tylko w okolicach świąt.