Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Czym jest Linia Trendu i jak ją wyznaczyć

Rozpoczynając przygodę z analizą rynku, na pewno sięgniemy po uznane podręczniki i książki z obszaru analizy technicznej, które zapoznają nas z tą zaawansowaną dziedziną wiedzy i otworzą przed nami tajniki skutecznego i prawidłowego analizowania danych.

Jednak bez względu na to, jaką książkę otworzymy, jednym z pierwszych zagadnień, jakie będziemy musieli opanować jest linia trendu. Czym jest linia trendu, jak ją rysować i jakie korzyści otrzymamy z tytułu identyfikacji linii trendu? Wszystkie te pytania są ważne jeśli zaczynamy przygodę z tradingiem na rynku forex. Jeśli natomiast nie wybrałeś jeszcze rachunku brokerskiego, sprawdź propozycje Saxo Bank – na tej stronie dowiesz się więcej.

Czym jest linia trendu?

Linia trendu stanowi jeden z najbardziej podstawowych, ale również najpopularniejszych i co ważne, najskuteczniejszych narzędzi, które pozwoli nam na określenie bieżącego trendu oraz jego dynamiki. Taką linię wytyczamy, w zależności od kierunku trendu, pod dołkami, jeśli mamy do czynienia z hossą lub nad szczytami, jeśli cena zmierza w przeciwną stroną. Linia trendu nie jest wykorzystywana jedynie na rynku walutowym – jest to nieodłączne narzędzie inwestorów działających na wszystkich rynkach finansowych i nie tylko. 

W jaki sposób wyznaczać linie trendu?

Istnieje kilka sposobów na wyznaczenie linii trendu. Najpopularniejszym z nich jest połączenie dwóch ostatnich dołków lub szczytów, w zależności od kierunku naszego trendu. Im więcej punktów ze sobą połączymy, tym wyraźniej zobaczymy aktualną linię trendu przebiegającą względem wykresu cenowego. Nie możemy jednak wybierać dowolnych, pasujących nam szczytów i dołków. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż muszą być one kompatybilne względem odcinków czasowych – nie możemy uznać linii trendu na podstawie połączonych szczytów z 2 lat, sprzed tygodnia i z wczoraj. Pamiętajmy też o tym, że im wyższy interwał czasowy wybierzemy, tym linia trendu będzie miała dla nas większe znaczenie, gdyż będzie ona bardziej wiążąca. 

Jakie są zalety wyznaczania linii trendu? 

Linie trendu stanowią bardzo popularny sposób na wyznaczanie i interpretowanie sytuacji, która ma miejsce na rynku. Umiejętność wyznaczania linii trendu jest bardzo ważna, gdyż wchodzi w skład wielu innych strategii inwestycyjnych opartych na analizie technicznej i analizie trendu. Co więcej, linia trendu jest często wykorzystywana w handlu automatycznym, co może świadczyć o jej skuteczności.