Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak zdać prawo jazdy w UK po polsku?

Jazda samochodem bez wątpienia jest ogromnym ułatwieniem, dając nam pewnego rodzaju niezależność. Oczywiście, aby móc nim kierować przyszły kierowca musi zdobyć odpowiednie uprawnienie, którego uzyskanie regulują różnorodne – zależne od danego kraju przepisy. Jak zdać prawo jazdy w UK? To pytanie, które z całą pewnością zainteresuje naszych rodaków mieszkających na Wyspach. Zapraszamy zatem do lektury!

Jak zrobić prawo jazdy w UK? Zadbaj o zdrowie i zdobądź Provisional Driving Licence!

Mieszkaniec Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej, by móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze – musi mieć skończone 17 lat i cechować się dobrym zdrowiem. Niestety, ale w Wielkiej Brytanii istnieje kilka schorzeń, które uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy. Należą do nich dolegliwości związane z układem nerwowym, jak np. epilepsja czy atak drgawek. Przyszły kierowca musi także cieszyć się dobrym wzrokiem, a wady powyżej 0,5 dioptrii wymagają skorygowania za pomocą okularów lub soczewek. Co więcej, każdy kandydat na prawo jazdy musi poinformować brytyjską Agencję Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA) o wszystkich swoich schorzeniach i chorobach, które w jakikolwiek sposób mogą wpływać na jego umiejętność prowadzenia pojazdów. Niestety, ale zatajenie tych informacji wiąże się z surową grzywną!

Dla obcokrajowców istotną informacją w temacie jak zrobić prawo jazdy w UK, jest fakt minimalnego czasu zamieszkania na Wyspach, który wynosi 185 dni, czyli nieco więcej niż pół roku kalendarzowego.

Kolejnym kluczowym wymogiem dla wszystkich osób starających się o prawo jazdy jest Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy, które pozwala w ogóle rozpocząć starania o stałe uprawnienie do kierowania pojazdami. O tymczasowe prawo jazdy można ubiegać się już po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy. Na jego podstawie od 16. roku życia można kierować motorowerem lub lekkim quadem, a od 17. roku życia samochodem osobowym pod nadzorem profesjonalnego instruktora bądź kierowcy, który przynajmniej od 3 lat posiada prawo jazdy i ukończył 21 lat. Niestety, ale Provisional Driving Licence posiada kilka ograniczeń. Mianowicie nie można na nim wyjeżdżać za granicę, a poruszając się po autostradach trzeba posiadać pojazd wyposażony w dodatkowe pedały bezpieczeństwa dla wykwalifikowanego instruktora, który w tym przypadku ma wyłączny nadzór nad kierowcą.

Przebieg egzaminu, czyli jak zdać prawo jazdy w UK?

Sam egzamin państwowy na prawo jazdy na terenie Wielkiej Brytanii wygląda podobnie jak w Polsce, bowiem składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna złożona jest z dwóch modułów:

  1. Multiple Choice Question, czyli testu wielokrotnego wyboru, który trwa 57 minut i obejmuje 50 pytań dotyczących stricte przepisów ruchu drogowego. Aby zaliczyć tę część kandydat musi zdobyć minimum 43 punkty na 50 możliwych;
  2. Hazard Perception Test, czyli test dostrzegania zagrożeń, który składa się z 14 nagrań i jego rolą jest sprawdzenie, czy kandydat potrafi przewidzieć potencjalne zagrożenie na drodze. Liczba otrzymanych punktów zależy od szybkości spostrzegania owych zagrożeń, a do zdania testu potrzeba 44 punkty na 70 możliwych do zdobycia.

Egzamin praktyczny, podobnie jak w Polsce, sprawdza umiejętności kandydata w zakresie prowadzenia pojazdów. Trwa on przeważnie 40-45 minut i podzielony jest na trzy etapy:

  1. badanie wzroku przyszłego kierowcy, które polega na czytaniu tablic rejestracyjnych oddalonych o 20 metrów od czytającego;
  2. pytania odnoszące się do korzystania z pojazdu i bezpieczeństwa na drodze, m.in.: co znajduje się pod maską czy znajomość przepisów ruchu drogowego;
  3. sprawdzenie praktycznych umiejętności kandydata na prawo jazdy, które obejmuje jazdę po mieście, hamowanie, parkowanie, cofanie, itp.

Kiedy już wiesz jak zdać prawo jazdy w UK to warto także abyś wiedział, że w Wielkiej Brytanii nie musisz czekać na dokument prawa jazdy, jak ma to miejsce w naszym kraju. Brytyjska Agencja Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA) otrzymuje niemal natychmiast informacje o pozytywnym wyniku egzaminu, a samo prawo jazdy jest wysyłane do kierowcy w ciągu 3 tygodni.

Prawo jazdy w UK po polsku – czy to możliwe?

Zarówno ruch lewostronny, jak i bariera języka sprawia, że wielu obcokrajowców ma niemały problem, aby z „marszu” zdecydować się na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Mimo, iż w Wielkiej Brytanii nie ma odgórnego obowiązku ukończenia specjalistycznego kursu i jazdy z instruktorem, wielu emigrantów korzysta z pomocy profesjonalnych szkół nauki jazdy, które kompleksowo przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Croydons to jedna z najbardziej znanych szkół, która oferuje prawo jazdy w UK po polsku. Jest więc dedykowana naszym rodakom. Jak to wygląda w praktyce? Otóż każdy kursant Croydons otrzymuje na początku kompletne materiały, w skład których wchodzą dwujęzyczne testy (w języku polskim i angielskim) z opcją egzaminu próbnego, mającego postać prawdziwego egzaminu. Ponadto w trakcie nauki jazdy każdy kandydat może liczyć na pomoc polskich instruktorów, którzy w języku polskim udzielają istotnych wskazówek czy zwracają uwagę na kluczowe aspekty, mające ogromne znaczenie w trakcie egzaminu.

Prawo jazdy w UK po polsku oferowane przez Croydons to niewątpliwie ogromne ułatwienie dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie muszą się stresować, że przez barierę językową niedostatecznie dobrze przygotują się do egzaminu. Taki kurs maksymalizuje szanse na pozytywny wynik egzaminu już za pierwszym razem.

Przeczytaj także:
BlogDom

Struga Quattro – nowa propozycja systemu rynnowego Bratex o wyjątkowych właściwościach

Blog

Organizacja wydarzeń

Blog

4 rzeczy, które warto przygotowywać w sokowniku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *