Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak zdać prawo jazdy w UK po polsku?

Jazda samochodem bez wątpienia jest ogromnym ułatwieniem, dając nam pewnego rodzaju niezależność. Oczywiście, aby móc nim kierować przyszły kierowca musi zdobyć odpowiednie uprawnienie, którego uzyskanie regulują różnorodne – zależne od danego kraju przepisy. Jak zdać prawo jazdy w UK? To pytanie, które z całą pewnością zainteresuje naszych rodaków mieszkających na Wyspach. Zapraszamy zatem do lektury!

Jak zrobić prawo jazdy w UK? Zadbaj o zdrowie i zdobądź Provisional Driving Licence!

Mieszkaniec Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej, by móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze – musi mieć skończone 17 lat i cechować się dobrym zdrowiem. Niestety, ale w Wielkiej Brytanii istnieje kilka schorzeń, które uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy. Należą do nich dolegliwości związane z układem nerwowym, jak np. epilepsja czy atak drgawek. Przyszły kierowca musi także cieszyć się dobrym wzrokiem, a wady powyżej 0,5 dioptrii wymagają skorygowania za pomocą okularów lub soczewek. Co więcej, każdy kandydat na prawo jazdy musi poinformować brytyjską Agencję Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA) o wszystkich swoich schorzeniach i chorobach, które w jakikolwiek sposób mogą wpływać na jego umiejętność prowadzenia pojazdów. Niestety, ale zatajenie tych informacji wiąże się z surową grzywną!

Dla obcokrajowców istotną informacją w temacie jak zrobić prawo jazdy w UK, jest fakt minimalnego czasu zamieszkania na Wyspach, który wynosi 185 dni, czyli nieco więcej niż pół roku kalendarzowego.

Kolejnym kluczowym wymogiem dla wszystkich osób starających się o prawo jazdy jest Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy, które pozwala w ogóle rozpocząć starania o stałe uprawnienie do kierowania pojazdami. O tymczasowe prawo jazdy można ubiegać się już po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy. Na jego podstawie od 16. roku życia można kierować motorowerem lub lekkim quadem, a od 17. roku życia samochodem osobowym pod nadzorem profesjonalnego instruktora bądź kierowcy, który przynajmniej od 3 lat posiada prawo jazdy i ukończył 21 lat. Niestety, ale Provisional Driving Licence posiada kilka ograniczeń. Mianowicie nie można na nim wyjeżdżać za granicę, a poruszając się po autostradach trzeba posiadać pojazd wyposażony w dodatkowe pedały bezpieczeństwa dla wykwalifikowanego instruktora, który w tym przypadku ma wyłączny nadzór nad kierowcą.

Przebieg egzaminu, czyli jak zdać prawo jazdy w UK?

Sam egzamin państwowy na prawo jazdy na terenie Wielkiej Brytanii wygląda podobnie jak w Polsce, bowiem składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna złożona jest z dwóch modułów:

  1. Multiple Choice Question, czyli testu wielokrotnego wyboru, który trwa 57 minut i obejmuje 50 pytań dotyczących stricte przepisów ruchu drogowego. Aby zaliczyć tę część kandydat musi zdobyć minimum 43 punkty na 50 możliwych;
  2. Hazard Perception Test, czyli test dostrzegania zagrożeń, który składa się z 14 nagrań i jego rolą jest sprawdzenie, czy kandydat potrafi przewidzieć potencjalne zagrożenie na drodze. Liczba otrzymanych punktów zależy od szybkości spostrzegania owych zagrożeń, a do zdania testu potrzeba 44 punkty na 70 możliwych do zdobycia.

Egzamin praktyczny, podobnie jak w Polsce, sprawdza umiejętności kandydata w zakresie prowadzenia pojazdów. Trwa on przeważnie 40-45 minut i podzielony jest na trzy etapy:

  1. badanie wzroku przyszłego kierowcy, które polega na czytaniu tablic rejestracyjnych oddalonych o 20 metrów od czytającego;
  2. pytania odnoszące się do korzystania z pojazdu i bezpieczeństwa na drodze, m.in.: co znajduje się pod maską czy znajomość przepisów ruchu drogowego;
  3. sprawdzenie praktycznych umiejętności kandydata na prawo jazdy, które obejmuje jazdę po mieście, hamowanie, parkowanie, cofanie, itp.

Kiedy już wiesz jak zdać prawo jazdy w UK to warto także abyś wiedział, że w Wielkiej Brytanii nie musisz czekać na dokument prawa jazdy, jak ma to miejsce w naszym kraju. Brytyjska Agencja Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA) otrzymuje niemal natychmiast informacje o pozytywnym wyniku egzaminu, a samo prawo jazdy jest wysyłane do kierowcy w ciągu 3 tygodni.

Prawo jazdy w UK po polsku – czy to możliwe?

Zarówno ruch lewostronny, jak i bariera języka sprawia, że wielu obcokrajowców ma niemały problem, aby z „marszu” zdecydować się na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Mimo, iż w Wielkiej Brytanii nie ma odgórnego obowiązku ukończenia specjalistycznego kursu i jazdy z instruktorem, wielu emigrantów korzysta z pomocy profesjonalnych szkół nauki jazdy, które kompleksowo przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Croydons to jedna z najbardziej znanych szkół, która oferuje prawo jazdy w UK po polsku. Jest więc dedykowana naszym rodakom. Jak to wygląda w praktyce? Otóż każdy kursant Croydons otrzymuje na początku kompletne materiały, w skład których wchodzą dwujęzyczne testy (w języku polskim i angielskim) z opcją egzaminu próbnego, mającego postać prawdziwego egzaminu. Ponadto w trakcie nauki jazdy każdy kandydat może liczyć na pomoc polskich instruktorów, którzy w języku polskim udzielają istotnych wskazówek czy zwracają uwagę na kluczowe aspekty, mające ogromne znaczenie w trakcie egzaminu.

Prawo jazdy w UK po polsku oferowane przez Croydons to niewątpliwie ogromne ułatwienie dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie muszą się stresować, że przez barierę językową niedostatecznie dobrze przygotują się do egzaminu. Taki kurs maksymalizuje szanse na pozytywny wynik egzaminu już za pierwszym razem.