Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak zaplanować aranżację sypialni? Idealny styl dla każdego!

Sypialnia to bardzo osobista przestrzeń w domu czy mieszkaniu. Planując jej wygląd, układ mebli i wyposażenie warto przestrzegać pewnych ogólnych zasad. Przede wszystkim jednak należy zadbać o takie aranżacje sypialni, które zagwarantują maksymalną przestrzeń i funkcjonalność bez poświęcania wymarzonego stylu.

Jaki kolor jest najlepszy w sypialni?

W sypialni powinniśmy przede wszystkim dobrze się czuć i móc zrelaksować po dniu pełnym obowiązków, więc należy wybrać taki styl, który sprzyja odpoczynkowi oraz odpowiada naszym gustom. Warto postawić na wystrój stonowany, bez żadnych jaskrawych kolorów, takich jak np. pomarańczowy, czerwony czy żółty. Delikatne barwy pomagają nam w wyciszeniu, doskonałym wyborem będą więc odcienie szarości czy też brązu. Ważnym elementem jest odcień samej farby – jaśniejsze kolory ścian optycznie poszerzają pomieszczenie i „wpuszczają” do niego nieco więcej światła. Z kolei ciemniejsze, eleganckie odcienie mogą pomóc we wprowadzeniu romantycznego klimatu.

Serce każdej sypialni – wybieramy łóżko

Kluczem efektywnego odpoczynku jest najwygodniejszy mebel w sypialni, czyli łóżko. Podczas planowania aranżacji tego pomieszczenia wiele osób zastanawia się, jaki model będzie idealnym wyborem. Na początku warto określić, czy łóżko powinno być jedno-, czy też dwuosobowe. Łóżka jednoosobowe powinny mieć minimalną szerokość 80 cm lub 90 cm, natomiast dwuosobowe – 140 cm. W przypadku niewielkiej sypialni można również zastanowić się nad sofą rozkładaną, która zaoszczędzi nieco więcej miejsca w trakcie całego dnia.

Kolejnym elementem przy wyborze odpowiedniego łóżka jest oczywiście materac. Zasada przy wyborze materaca jest jedna – nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Do wyboru mamy m.in.: sprężynowe, lateksowe czy mieszane. Materac należy odpowiednio dopasować do własnych preferencji, dlatego warto udać się do sklepu stacjonarnego, w którym można go bez problemu przetestować.

Sprawdzone oświetlenie w sypialni

Główne i dodatkowe oświetlenie jest elementem często zaniedbywanym w planowaniu aranżacji sypialni, a przecież jest tak samo istotne w tworzeniu klimatu, jak meble czy kolor ścian. Szukając najlepszego rozwiązania warto pamiętać o tym, że źródło światła nie powinno znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem. Dobrym wyborem są np. naścienne kinkiety, które sprawdzą się idealnie jako delikatne oświetlenie do wieczornego czytania książki lub oglądania telewizji.

Wybierając aranżacje sypialni można korzystać z licznych inspiracji. Wśród dziesiątek pomysłów na pewno wybierzemy kilka rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w projektowanym wnętrzu.