Sklep internetowy istnieć może dzięki technologii oferowanej przez Internet. Nieodłącznym jego elementem jest strona www z asortymentem lub wirtualny koszyk. Ponadto może posiadać wiele opcji dodatkowych. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że sklepy online mają o wiele większą ofertę niż te tradycyjne, a poza tym są wygodne. Ich działalność nie jest regulowana prawnie.
Podstawowe wymagania związanie z prowadzeniem sklepu online
Aby założyć własny sklep internetowy wcale nie trzeba spełniać dodatkowych warunków. Oczywiście koniecznością jest zakup domeny, serwera oraz stworzenie atrakcyjnej wizualnie i przejrzystej strony internetowej. Ponadto w stosunku do niektórych produktów istnieją dodatkowe wymagania czy ograniczenia. Zalicza się do nich leki, alkohol, broń czy materiały wybuchowe.
Co ciekaw w grupie też znajdują się także nasiona z wyjątkiem producentów i dostawców materiału siewnego rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych, a także materiału szkółkarskiego wyprodukowanego i sprzedawanego na terenie jednego powiatu.
Jak założyć sklep internetowy?
Sklep internetowy można prowadzić w zasadzie w każdej formie, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Może być to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna lub cywilna, spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna czy spółka akcyjna. W przypadku spółki cywilnej oraz jednoosobowej działalności gospodarczej konieczna jest rejestracja w CEIDG.
Natomiast w przypadku innych form działalności spółka musi być zarejestrowana w KRS. Poza tym trzeba pamiętać, że osoba prowadząca działalność, która planuje sprzedawać towary i usługi objęte podatkiem VAT musi najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie sprzedaży złożyć formularz VAT-R.
Służy on do rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług VAT. Wypełniony formularz należy oczywiście dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.