Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak właściwie wykorzystywać nadstawki i dostawki do mebli?

Zmiana wystroju wnętrza zwykle kojarzy się z przemalowaniem ścian oraz całkowitą wymianą wszystkich mebli na nowe. Tymczasem przearanżowanie lub zwyczajne odświeżenie wnętrza możliwe jest dzięki stosunkowo niewielkim i niedrogim inwestycjom. Wystarczą do tego proste nadstawki i dostawki do mebli. Jedynym warunkiem jest to, aby wiedzieć, gdzie ich szukać i jak je właściwie wykorzystać.

Czym są nadstawki i dostawki do mebli?

Nadstawki i dostawki do mebli to niewielkie, zwykle dość proste elementy stosowane w aranżacji wnętrz w celu ogólnej zmiany wystroju. Zmiana ta może mieć podłoże czysto dekoracyjne, funkcjonalne lub – i tak jest najlepiej – być połączeniem obu tych zastosowań. W zależności od naszych potrzeb możemy więc sięgnąć po elementy, które zapewnią nam poprawę wyglądu konkretnego mebla lub też zwiększą jego użyteczność. Najlepszym, jak było to już wspomniane, rozwiązaniem jest oczywiście użycie nadstawki bądź dostawki, która będzie nie tylko praktyczna i funkcjonalna , ale również właściwie wystylizowana i odpowiednia dla danego wnętrza. Wprawdzie elementy takie nie stanowią „żelaznego” asortymentu sklepów meblowych, jednak każdy renomowany internetowy sklep z meblami powinien mieć je w swojej ofercie.

Jak stosować nadstawki i dostawki do mebli?

Nadstawki i dostawki do mebli jako kategorię mebli można podzielić na trzy grupy:

  • łączniki i narożniki,
  • nadstawki do biurek i szafek,
  • dostawki do szafek i komód.

Łączniki i narożniki, a także dostawki do stołów i biurek, to elementy będące w rzeczywistości przedłużeniem blatu. Łączniki i narożniki mogą być stosowane w celu połączenia dwóch różnych blatów i zbudowania jednego długiego, zwykle łamanego. Z kolei dostawki do stołów i biurek stosuje się w celu powiększania powierzchni blatu wybranego mebla. Zwykle są to półokrągłe elementy przystawiane do jednego z boków.

Nadstawki i dostawki

Nadstawki do biurek i szafek, w odróżnieniu od łączników i narożników, umieszcza się nie obok, ale na blatach określonych mebli. Meblami tymi są zwykle klasyczne biurka, szafki RTV, a nawet toaletki. Nadstawki wprawdzie nie powiększają powierzchni blatu (często wręcz ja pomniejszają) za to dostarczają sporej ilości miejsca do przechowywania przedmiotów pod postacią półek oraz szuflad.

Dostawki do szafek i komód to proste elementy, które – w odróżnieniu od wcześniej opisanych – mogłyby być traktowane jako samodzielne meble. Z wyglądu przypominają niewielkie szafki, które mogą stanowić przedłużenie właściwego mebla. Stosuje się je zarówno w celach dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych. Warunkiem jest tu jednak odpowiednie dopasowanie dostawki do konkretnego mebla.