Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Dentysta dziecięcy – kiedy należy udać się na pierwszą wizytę?

Prawidłowe dbanie o uzębienie pozwala na utrzymanie pięknego oraz zdrowego uśmiechu. Warto o tym pamiętać i uczyć dziecko właściwych nawyków już od najmłodszych lat.

Prawidłowe dbanie o uzębienie pozwala na utrzymanie pięknego oraz zdrowego uśmiechu. Warto o tym pamiętać i uczyć dziecko właściwych nawyków już od najmłodszych lat. Dentysta dziecięcy nie będzie wzbudzać w dziecku strachu, jeżeli zapozna się ono z nim w młodym wieku. Warto pojawiać się w gabinecie dentystycznym nie tylko w momencie, gdy dzieje się coś niepokojącego, ale również na okresowej kontroli.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty

Na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa udać się należy, gdy pojawią się w jamie ustnej pierwsze zęby. Dentysta dokładnie wytłumaczy, jak powinno się dbać o uzębienie. Bardzo ważne jest pokazanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej oraz poprawnego używania szczoteczki. Kompetentny specjalista z dobrym podejściem nie wzbudzi w dziecku strachu, a wizyta odbędzie się w spokojnej atmosferze. Dziecko zapamięta, iż nie powinno obawiać się stomatologa i w przyszłości znacznie chętniej będzie udawało się na wizyty.

Zaufanie odgrywa ogromną rolę, ponieważ dzięki niemu mały pacjent będzie współpracował podczas gdy niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia. Dentysta dziecięcy Kraków stosować może również nagradzanie dziecka symboliczną pamiątką pod koniec wizyty. Kolorowa naklejka z napisem „Dzielny Pacjent” nie tylko spodoba się najmłodszym, ale przede wszystkim ukaże, że dziecko dzielnie przetrwało wizytę. Regularne pojawianie się w gabinecie stomatologicznym pozwoli na szybkie wykrycie ubytków w uzębieniu. Natychmiastowa reakcja całkowicie zniwelować może ból i nieprzyjemności związane z późniejszym leczeniem.

Systematyczna higiena jamy ustnej

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku. Dobrej jakości pasta do zębów nie niszczy szkliwa oraz zapewnia pełną ochronę. Przestrzenie międzyzębowe bywają niekiedy trudno dostępne, warto zatem stosować nici dentystyczne oraz płyn do higieny jamy ustnej. Szczotkowanie powinno trwać około 3 min, wówczas możliwe jest wyczyszczenie wszystkich zębów.

Pierwsze zęby nazywane „mleczakami” pojawiają się u dziecka już od 6 miesiąca życia. Aby sprawdzić, czy uzębienie rozwija się prawidłowo, należy wówczas umówić się na pierwszą wizytę dentystyczną. W wieku około 3 lat dziecko powinno już mieć wszystkie mleczaki, których liczba wynosi 20. W razie konieczności stomatolog Kraków wykonuje leczenie zębów np. poprzez wypełnienie zęba specjalną plombą. Zęby mleczne powinny jak najdłużej służyć dziecku, do momentu naturalnego wypadnięcia. Niekiedy jednak konieczne jest usunięcie zęba, które odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia.