Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak urządzić łazienkę, aby była funkcjonalna i wygodna?

Blog

Jak urządzić łazienkę, aby była funkcjonalna i wygodna?

Aranżacja łazienki to spore przedsięwzięcie, między innymi dlatego, że wymaga sporego researchu, a także podjęcia wielu ważnych decyzji. Począwszy od układu, poprze wybór płytek armatury, kolorystyki aż po dobór dodatków i dekoracji. Ważne, aby wystrój łazienki odpowiadał przede wszystkim naszym preferencjom, a także w pewien sposób był spójny z resztą wnętrza domu czy mieszkania.

Wielkość łazienki a rozmieszczenie armatury

Jeżeli urządzamy mieszkanie, rzadko kiedy mamy wpływ na wielkość łazienki, jest ona taka, jaką zaprojektował deweloper. Budując dom, już w fazie projektowania możemy ustalić, jakie wymiary ma mieć łazienka, a także rozmieścić odpowiednie instalacje wodno-kanalizacyjne, tak aby na etapie wykańczania, wszystko było łatwe i oczywiste. Zakładając, jednak że mamy do dyspozycji z góry założoną wielkość łazienki, przyjmijmy 10 m2, trzeba tak przemyśleć rozmieszczenie armatury łazienkowej, aby było dla nas wygodne i komfortowe.

Co powinno znaleźć się w wygodnej i funkcjonalnej łazience?

Umywalka, o wielkości dostosowanej do potrzeb rodziny, jeżeli mamy miejsce warto wybrać większą umywalkę, która pozwoli korzystać równocześnie 2 osobom w tym samym czasie, zwłaszcza jeżeli w domu czy mieszkaniu jest tylko jedna łazienka. Do dużej umywalki najlepiej pasuje duże lustro do łazienki, które szczególnie tej niewielkiej doda przestrzeni i lekkości. Kolejnymi niezbędnymi elementami wyposażenia łazienki są deska i miska klozetowa oraz spłuczka podtynkowa. Nie można zapominać o wannie lub prysznicu. Jeżeli w domu mamy zwolenników zarówno długich kąpieli w wannie, jak i szybkich pryszniców, a miejsca na jedno i drugie nie mamy, można spróbować zaaranżować małą wannę, ze ścianką oraz baterią prysznicową, która umożliwi korzystanie z niej w dwojaki sposób.

Pralka w łazience — jak zaaranżować

Często, jeżeli w mieszkaniu czy domu nie ma oddzielnej pralni, w łazience musi stanąć pralka. Aby nie zepsuła ona efektu wizualnego całej łazienki, można ją w odpowiedni sposób zaaranżować. Zabudowa z karton gipsu lub ścianka z ozdobnych szklanych kafli stworzy przestrzeń roboczą, gdzie może stanąć pralka oraz kosz na brudne pranie, można tam wygospodarować również szafkę czy półkę na detergenty. Pralka w łazience wcale nie musi psuć efektu, wręcz przeciwnie może stać się inspiracją do pomysłowej i funkcjonalnej aranżacji przestrzeni.