Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

5 cech charakterystycznych dla stylu skandynawskiego

Blog

5 cech charakterystycznych dla stylu skandynawskiego

Styl skandynawski należy w ostatnim czasie do najmodniejszych w aranżacji wnętrz. Polacy pokochali go za niebywały urok i prostotę. Przeczytaj, co to styl skandynawski w wystroju wnętrz, dowiedz się czym charakteryzuje się i zainspiruj się jego zasadami, gdy będziesz zastanawiać się, jak umeblować własne mieszkanie.

Co to styl skandynawski?

Styl skandynawski to styl inspirowany mieszkaniami w krajach północnej Europy: Szwecji, Norwegii i Danii. Kultura protestantyzmu i surowy klimat regionu sprawiły, że właśnie tutaj wykształcił się jedyny w swoim rodzaju styl w aranżacji wnętrz: z jednej strony pozwalający na stworzenie przytulnej, domowej atmosfery, a z drugiej wysublimowany i elegancki.

Podstawy stylu skandynawskiego

Chcesz poznać podstawy stylu skandynawskiego? Składa się na nie przede wszystkim pięć cech charakterystycznych.

1) Minimalizm – styl skandynawski to styl cechujący się dużą prostotą i lekkością. Nie znajdziemy w mieszkaniach tego typu bogatych zdobień, przepychu ani licznych bibelotów. To styl, który ma być estetyczny i jednocześnie praktyczny.

2) Umiejętność w doborze barw – Skandynawowie do perfekcji opanowali wyczucie w łączeniu barw. Podłogi i meble wykonane są z bielonego drewna, w wystroju dominują kolory natury: szarości, brązy, zieleń. Bardziej intensywne barwy dopuszczone są tylko w dodatkach.

3) Maksymalne rozświetlenie – ponieważ w krajach skandynawskich dzień jest bardzo krótki i brakuje słońca, mieszkania urządzane są tak, by je maksymalnie rozświetlić. Z tego powodu wybierana jest biel i jasne odcienie.

4) Naturalne materiały – postaw na meble wykonane z naturalnego drewna i dodatki z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna.

5) Odpowiednio dobrane dodatki – zamiast zagracić mieszkanie wieloma bibelotami, wybierz kilka gustownych, stylowych dodatków, które nadadzą wnętrzu charakteru.

Styl skandynawski – ceny mebli

Mieszkanie w stylu skandynawskim można gustownie urządzić także przy niewielkim budżecie. Nie musisz obawiać się, że ceny mebli przekroczą Twoje finansowe możliwości.