Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Jak nie stracić na wynajmie mieszkania?

W Polsce zakup mieszkania, by następnie przeznaczyć je na wynajem, jest bardzo popularną formą lokowania kapitału inwestycyjnego. Nieruchomości mogą przynosić satysfakcjonujące stopy zwrotu, a przy tym zyskiwać na wartości. Nie są jednak pozbawione ryzyka. By inwestycja w mieszkanie na wynajem przynosiła solidne zyski, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Wybór odpowiedniej lokalizacji inwestycji

Lokalizacja jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, decydującym o tym, czy z wynajmem danego mieszkania nie będzie żadnych problemów. Na początku warto zastanowić się, komu chcemy oferować daną nieruchomość. Jeśli naszymi lokatorami mają być osoby młode oraz studenci, najlepiej postawić na lokale, które znajdują się w centrum danego miasta, w pobliżu środków transportu publicznego i uniwersytetów.

Rodziny z dziećmi oraz młode pary będą miały nieco inne wymagania – w takim przypadku lepszym wyborem jest lokalizacja blisko przedszkoli, szkół, sklepów i terenów zielonych. Nie musi być to koniecznie ścisłe centrum danej miejscowości. Dobrze dopasowane położenie inwestycji do potrzeb potencjalnych klientów to klucz do tego, by pobierać nieco wyższą, satysfakcjonująca dla obu stron kwotę czynszu.

Regularne odświeżanie lokalu i usuwanie usterek

Brak szybkiego rozwiązania problemów związanych z utrzymaniem wynajmowanej nieruchomości może prowadzić do znacznie większych utrudnień w przyszłości. To, co na początku było niewielką usterką, może pewnego dnia stać się poważnym kłopotem. Gdy dochodzi do rotacji najemców, warto wykorzystać przerwę na odświeżenie danego mieszkania i usunięcie wszelkich awarii. Taki lifting nie musi być drogi – często wystarczy odmalowanie ścian oraz zakup kilku nowych podstawowych elementów wyposażenia, by szybko znaleźć lokatorów, którzy są gotowi zapłacić trochę więcej za nowoczesny standard. Ponadto lokal w lepszym stanie przyciąga również najemców sprawiających mniej problemów.

Zwracanie uwagi na formalności

By nie stracić na wynajmie mieszkania, warto dużą uwagę przykładać do analizy profilu najemcy oraz pilnować wszelkich formalności. W pierwszej kolejności należy w miarę możliwości sprawdzić, czy przyszły lokator jest wiarygodny. Drugi etap to wybór rodzaju umowy – dziś najpopularniejsza jest umowa na wynajem okazjonalny. Trzeba zadbać o to, by znajdujące się w niej zapisy chroniły interes wynajmującego. Trzecim krokiem jest ustalenie wysokości kaucji. Zwykle odpowiada ona wartości przynajmniej jednomiesięcznego czynszu. Pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z jej pobierania.

Korzystanie z pomocy ekspertów

Jak widać dbanie o to, aby zakupione na wynajem mieszkanie przynosiło zadowalające zyski, wymaga sporego wysiłku. Nie jest to inwestycja samoobsługowa. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów. Warto wybrać np. bezpieczny najem w Warszawie Z NAMI. To firma, która zajmuje się wszystkimi aspektami, związanymi z całym procesem urządzenia, wynajęcia i obsługi mieszkania. Taka współpraca ogranicza ryzyko straty na wynajmie, a także oszczędza właścicielowi nieruchomości mnóstwo cennego czasu.