Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

SportZdrowie

Jak chronić głowę w trakcie sparingu bokserskiego?

Ochrona głowy podczas sparingów bokserskich jest bardzo ważna z perspektywy zdrowia zawodników. Dobór odpowiedniego sprzętu chroniącego głowę w trakcie walk sparingowych pozwala ochronić zarówno twarz, jak i czaszkę przed nadmiernymi obciążeniami. Wszyscy pięściarze niezależnie od wieku i doświadczenia powinni nosić kaski bokserskie. Poza kaskiem warto wyposażyć się również w szczęki spełniające funkcję ochraniacza na zęby.

Jaki kask bokserski wybrać?

Wielu pięściarzy wciąż zapomina o zakładaniu kasku bokserskiego w trakcie sparingów. Jest to duży błąd mogący doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. O noszeniu kasku powinny pamiętać przede wszystkim dzieci i początkujący, którzy ze względu na niewielkie doświadczenie są szczególnie narażeni na kontuzje odniesione w wyniku otrzymania uderzenia w okolice szczęki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Kaski bokserskie to akcesoria, których zadaniem jest zapewnienie ochrony zarówno szczęce, jak i podbródkowi oraz kościom policzkowym. Wybór odpowiedniego kasku uzależniony jest od indywidualnych preferencji zawodnika. Należy wybierać kaski dopasowane rozmiarem do wielkości głowy. Kask nie może być za ciasny i ograniczać pola widzenia, ale także nie może zsuwać się z głowy. Źle dopasowany kask jest bezużyteczny i może spowodować więcej szkód niż pożytku. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę również na przeznaczenie kasku. Modele dedykowane walkom sparingowym w pełni osłaniają podbródek i policzki, co przekłada się na zapewnienie skutecznej ochrony głowy przed ciosami wyprowadzanymi przez przeciwnika. W związku z tym, że na własnym bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, należy wybierać kaski produkowane ze sprawdzonych materiałów, takich jak skóra naturalna lub wysokiej jakości skóra syntetyczna. Tylko takie produkty są gwarancją odporności na uderzenia i wstrząsy powstałe w trakcie walk sparingowych.

Czy ochraniacze na zęby są konieczne?

Poza kaskami bokserskimi pięściarze przygotowujący się do walk sparingowych powinni zaopatrzyć się także w szczęki, które pełnią funkcję ochraniacza na zęby. Akcesoria te zapewniają ochronę przed wybiciem zęba w wyniku otrzymania silnego uderzenia w szczękę. Co więcej, ochraniacze chronią także szczękę przed przemieszczeniem i trwałą deformacją. Podobnie jak kask, szczęki to akcesoria, w które wyposażyć powinien się każdy bokser, bez względu na wiek oraz doświadczenie.

Prawidłowy dobór sprzętu chroniącego głowę boksera może zapewnić zawodnikowi skuteczną ochronę przed niebezpiecznymi kontuzjami, w tym uszkodzeniami głowy i urazami mózgu, które mogą doprowadzić pięściarza do poważnych i nieodwracalnych problemów zdrowotnych. W tym przypadku nie warto podążać za modą i rezygnować z kasku czy szczęk bokserskich, bo na sali treningowej znajdują się zawodnicy, którzy walczą bez ochraniaczy głowy.