Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Czy warto posiadać rachunek osobisty za granicą?

Każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, a także Polska spółka, ma możliwość utworzenia konta w zagranicznym banku. Gromadzenie oszczędności w różnych bankach i różnych krajach jest decyzją korzystną dla przedsiębiorców. Właśnie ze względu na szereg różnych korzyści, firmy decydują się prowadzić interesy i posiadać konta poza granicami naszego kraju.

Kto może posiadać rachunek za granicą?

Rachunek za granicą może posiadać każdy rezydent Polski. Osoba przebywająca na jej terenie ponad 183 dni, która jest aktywna zawodowo, a której rodzina znajduje się na terytorium, zawsze będzie uznawana za polskiego rezydenta podatkowego. W takiej sytuacji musi ona raportować i płacić podatki od wszelkich dochodów właśnie do polskiego fiskusa. Taka sytuacja nie wyklucza natomiast posiadania przez daną osobę zagranicznego rachunku bankowego. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem, fakt posiadania takiego rachunku powinien zostać odnotowany, a informacje o fakcie posiadania rachunku przekazane polskim władzom. Nie niesie to jednak za sobą żadnych nieprzyjemności i nie wiąże się z dodatkowymi procedurami.

Jakie są zalety posiadania rachunku osobistego za granicą?

Posiadanie rachunku osobistego poza granicami Polski może wiązać się z wieloma korzyściami. Jest to doskonały przykład geograficznej dywersyfikacji oszczędności. Jeśli przedsiębiorca lub osoba prywatna nie trzyma całych swoich oszczędności na jednym koncie w danym kraju, nie uzależnia się ona od obecnej sytuacji politycznej, decyzji nadzoru bankowego czy sytuacji gospodarczej. Należy pamiętać, że wszystkie banki w Unii Europejskiej dbają o procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca chce założyć rachunek za granicą, musi wiedzieć, które banki nie zawężają oferty wyłącznie do rezydentów kraju, w którym posiadają siedzibę. W formalnościach tego typu mogą pomóc wykwalifikowani prawnicy z kancelarii Thompson&Stein, dzięki którym przedsiębiorca lub osoba fizyczna zaoszczędzi czas i pieniądze.

Posiadanie rachunku osobistego za granicą jest dobrą opcją dla osób, które posiadają znaczne sumy pieniędzy i chcą zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki temu, że założenie rachunku wiąże się jednak z pewnymi formalnościami, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Co więcej, prawnicy pomogą również osobie fizycznej zoptymalizować podatki i będą służyć radą w kwestii najrozsądniejszego zarządzania kapitałem.