Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Frezowanie aluminium: 3 zasady dla początkujących

Jak mawiają, najtrudniej jest zacząć. Pierwszemu frezowaniu mogą towarzyszyć liczne wątpliwości, ale wbrew pozorom nie jest to czynność skomplikowana, o ile pamiętamy o paru ważnych kwestiach. Sprawdź, czy masz je na względzie.

Frezowanie z definicji

Frezowanie aluminium to czynność, dzięki której z obrabianego przedmiotu usuwamy zbyteczną dla nas część materiału. Proces ten przebiega stopniowo, a jego celem jest nadanie przedmiotowi odpowiedniego kształtu. Frezując, mamy wpływ nie tylko na kształt, ale i na powierzchnię (decydujemy, czy ma być gładka, czy chropowata), a nawet na wymiary. Możemy liczyć w tej kwestii na wierność z wytycznymi projektu. Jeśli potrzebny przedmiot ma być pokryty ząbkami, rowkami itp., frezowanie bez trudu pomoże nam je uzyskać. Jest to (wraz ze szlifowaniem i toczeniem) najczęściej stosowana metoda obróbki wiórowej. Jako technika bardzo dobrze sprawdza się w produkcji przemysłowej, gdzie konieczne jest wytwarzanie wielu identycznych produktów.

Kilka faktów, o których musisz pamiętać

Frezowanie CNC to nie to samo co toczenie CNC, ale aluminium bywa chętnie wykorzystywane w obu wypadkach. Jest lekkie, trwałe i wytrzymałe co czyni je wdzięcznym materiałem do frezowania, a projektanci rozmaitych przedmiotów sięgają po nie bardzo często. Zalety aluminium wykorzystywane są szczególnie w fabrykach samochodów oraz samolotów, gdzie oczekuje się możliwie jak najniższej wagi finalnego produktu. Jeśli chcesz, by frezowanie przebiegło sprawnie i efektywnie, musisz pamiętać o paru rzeczach. Po pierwsze, sprawą kluczową jest kontrolowanie przywierania materiału do narzędzia. Musisz mieć na względzie, że wióry powstające podczas obróbki stwarzają ryzyko rysowania już obrobionej powierzchni.

Czyste aluminium zostaw na później

Bądź ostrożny. Aluminium jest bardzo elastyczne i dość łatwo je niechcący odkształcić. Dobre narzędzia to podstawa. Muszą one umożliwiać niezakłócone odprowadzenie wiórów oraz obróbkę zgodną z wymaganymi wymiarami. Ważne jest, by nim przystąpimy do pracy, wybrać odpowiedni rodzaj stopu oraz jego utwardzenie. Od tego zależy, w jaki sposób nasz surowiec zachowa się podczas skrawania. Przy przeróbce plastycznej  najlepiej sprawdzają się materiały utwardzane, ale także stopy odlewnicze o zawartości Si < 12%. Materiały niskostopowe i czyste aluminium są ciągliwe i niezbyt twarde. To czyni je trudnymi w obróbce z niskimi parametrami. Jednak najtrudniejsze w obróbce są stopy o zawartości Si > 12%. Zawarty w nich krzem wytrąca się, a w konsekwencji frez szybko się zużywa.

Bacznie obserwuj temperaturę

Kontrola temperatury podczas frezowania jest bardzo ważna. Nawet miejscowy wzrost temperatury może wywołać topnienie i zmiany w strukturze. Stąd już tylko krok do zniszczenia freza, więc mocno wskazane jest zastosowanie mocnego chłodzenia, które najłatwiej uzyskać przy pomocy emulsji, powietrza lub mgły olejowej.
Do kontroli frezowania używa się komputera (pozwala to na dużą precyzję w zachowaniu wymiarów detali). Możliwe jest także manualne sterowanie całym cyklem. Możemy wówczas na bieżąco kontrolować procesu obróbki metalu.

Frezowanie jest jedną z tych czynności, w których łatwo się wyszkolić. Tym o czym musisz pamiętać, to uważność, czujność i zadbanie o dobre narzędzia.