Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Czym kierować się przy wyborze szafki pod umywalkę?

Nowoczesna łazienka powinna być urządzona zarazem stylowo i estetycznie, jak i funkcjonalnie. Aby tak się stało, przy aranżacji trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół. Jednym z kluczowych zagadnień w tym kontekście jest wybór szafki pod umywalkę. Czeka Cię przearanżowanie łazienki? A może dotychczasowa szafka pod umywalkę niedostatecznie dobrze spełniała swoje zadanie i chcesz ją wymienić na nową? W takim razie ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Wyrusz z nami na poszukiwanie szafki pod umywalkę swoich marzeń!

Stojąca czy wisząca szafka łazienkowa pod umywalkę  – wybierz rozwiązanie idealne dla siebie

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię szafka pod umywalkę nablatowa czy wpuszczana, jednym z pierwszych dylematów, przed którym staniesz, będzie wybór między opcją wiszącą a stojącą.Najpierw weźmiemy na tapet wiszące szafki pod umywalkę. Jako że taki mebel wymaga przytwierdzenia do ściany, nie zajmuje przestrzeni na posadzce, co znacznie ułatwia jej czyszczenie. Kolejną zaletą, jaką posiada wisząca szafka łazienkowa pod umywalkę, jest możliwość wyboru wysokości, na jakiej będzie się ona znajdować. Tego rodzaju szafki pod umywalkę są zatem idealne do łazienek, z których korzystają osoby niskie lub wysokie. Wadą tego rozwiązania jest wspomniany montaż, wymagający wiercenia w ścianach.

Jeśli chodzi o stojące szafki pod umywalkę, tutaj problem prac związanych z montażem odpada, wystarczy ją tylko złożyć i ustawić w wybranym wcześniej miejscu. Meble te różnią się od siebie szerokością, jednak zazwyczaj zarówno szafka pod umywalkę 50 cm, jak i np. 120 cm ma wysokość w granicach 82 cm (z niewielkimi różnicami). Wśród stojących szafek łazienkowych pod umywalkę dostępne są modele z nóżkami lub bez. Te ostatnie pozwalają na wygodne mycie płytek bez konieczności czyszczenia przestrzeni pod meblem. Ze względu na swoją masywność lepiej jednak sprawdzą się w większych łazienkach. W mniejszych wizualnie lepiej wyglądać szafki wyposażone w nóżki.

Szafki łazienkowe pod umywalkę – najpopularniejsze rozmiary

Kolejnym istotnym kryterium przy zakupie szafki łazienkowej pod umywalkę jest jej rozmiar. Do najczęstszych wyborów należą:

  • szafka pod umywalkę 50 cm,
  • szafka pod umywalkę 80 cm,
  • szafka pod umywalkę 100 cm,
  • szafka pod umywalkę 120 cm.

Szerokości te dostosowane są do typowych rozmiarów blatów oraz umywalek. Do niezbyt dużej łazienki w bloku najlepiej wybrać szafkę 50 cm. Szafki pod umywalkę 80 cm czy 100 cm potrzebują odpowiednio więcej przestrzeni. Mebel o szerokości 120 cm najlepiej odnajdzie się w przestronnych, jasnych łazienkach z oknem.

Modne szafki pod umywalkę

Chcesz mieć modną i stylową łazienkę? Przy wyborze szafki pod umywalkę do aranżowanego od nowa pomieszczenia zwróć uwagę na wiodące trendy wnętrzarskie. Od kilku sezonów niesłabnącą popularnością cieszy się styl industrialny. Jeśli i Ty jesteś jego fanem, doskonałym wyborem do Twojej łazienki będzie szafka pod umywalkę loft. Wciąż także modne są kontrasty, zwłaszcza zestawienie czerni z bielą, tak charakterystyczne dla łazienek w stylu nowoczesnym czy skandynawskim. Czarna szafka pod umywalkę na tle białych płytek w takich wnętrzach będzie się prezentować fenomenalnie. Oczywiście możesz też zdecydować się na klasyczną biel, a więc rozwiązanie najbardziej uniwersalne.