Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Sport

Elementy odzieży narciarskiej, w które warto zainwestować

Przed wyjazdem na narty bardzo ważne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, taki jak buty, kijki i kask, ale o komfort na stoku pozwala zadbać również odzież narciarska. Dzięki niej łatwo kontrolować temperaturę ciała oraz zapewnić sobie komfort jazdy, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Jakie elementy warto zatem przygotować przed wyjazdem? Przeczytaj tekst, aby się tego dowiedzieć.

Kurtka, bluza i spodnie

Odzież przeznaczona dla narciarzy wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest wykonana ze specjalnych materiałów, które mają chronić przed zimnem i wilgocią, a jednocześnie zapewniać komfort podczas angażującej aktywności fizycznej. Ubrania powinny być dobrze dopasowane, tak aby ułatwiały jazdę, a nie w niej przeszkadzały. Wodoodporność i oddychalność to najważniejsze parametry, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze strojuOdzież narciarska jest dostępna w licznych krojach i kolorach, dlatego podczas zakupu można dopasować ją również pod względem estetycznym – dodaje pracownik firmy Narty Kraków. Niektórym wydaje się, że specjalistyczną kurtkę, bluzę i spodnie można zastąpić ubraniami nieprzeznaczonymi do narciarstwa. Nie jest to jednak dobry pomysł, może bowiem skutkować większym narażeniem na zimno i wilgoć.

Bielizna i skarpety

Na stok najlepiej zabrać bieliznę termoaktywną, która jest polecana szczególnie sportowcom. Dzięki swoim właściwościom odprowadza ona wilgoć ze skóry, co znacznie zwiększa komfort jazdy na nartach. Poza tym świetnie sprawdza się w przypadku niskich temperatur. Stanowi cienką warstwę, która nie utrudnia jazdy, a pomaga zachować optymalną temperaturę ciała. Kolejnym przydatnym elementem są skarpety, które są zbudowane optymalnie pod kątem jazdy na nartach. Nie tylko chronią one przed obtarciami, ale również dodatkowo ocieplają.

Czapka, szalik i rękawice

Przed mrozem można się także chronić wyposażając się w czapkę, rękawice oraz szalik. Ostatni element nie jest co prawda konieczny, ale będzie on stanowił dodatkową ochronę przed zimnem. Poza tym można go zastąpić kominem czy wielofunkcyjną chustą Buff, które często są znacznie wygodniejsze. Jeśli chodzi o czapkę, często nie jest ona potrzebna, kiedy ktoś decyduje się na kask, ale czasem również może stanowić przydatny dodatek. Z kolei ochronę przed zimnem i urazami dłoni będą stanowiły dobrane rękawice. Aby odzież narciarska dobrze spełniała swoją funkcję, musi być dopasowana do danej osoby. Na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, że poza funkcjonalnością można skupić się też na designie, który najbardziej odpowiada narciarzowi.