Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Dlaczego warto zdecydować się na monitoring wizyjny domu?

Nie ulega wątpliwości, że dom powinien być swoistym azylem, który pozwala odciąć się od świata, odpocząć, i w którym powinniśmy czuć się komfortowo. Bezpieczeństwo domowników jest jedną z najważniejszych wartości, a podniesienie jego poziomu staje się priorytetem dużej części społeczeństwa. Pomocą w tym względzie jest bez wątpienia monitoring wizyjny domu, którego charakterystykę postaramy się przybliżyć w tym wpisie.

Czym jest monitoring wizyjny domu?

Monitoring wizyjny jest definiowany jako nadzór osób i mienia z użyciem kamer przemysłowych CCTV, które są zdolne do nieprzerwanej pracy, rejestrując na bieżąco zdarzenia i umożliwiając ich nagrywanie. Warto zaznaczyć, że kamery CCTV to modele zarówno statyczne, jak i obrotowe, a także ruchome w pionie i w poziomie. Monitoring wizyjny wykorzystywany jest przede wszystkim do wykrywania zagrożenia, zapobiegania kradzieży mienia, a także zapewnienia porządku w większych skupiskach ludzi.

Z racji tego, że technologia cały czas idzie do przodu, monitoring wizyjny zyskuje inne, alternatywne możliwości. Współcześnie bazuje on już nie tylko na klasycznych kamerach przemysłowych, ale także na aparatach:

  • IP – czyli połączniu kamery z komputerem. Rozwiązanie to umożliwia monitorowanie większego obszaru niż kamery CCTV, a także rejestrację i przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym oraz dwukierunkową transmisję dźwięku;
  • termowizyjnych – które wykorzystują podczerwień, a co za tym idzie zapewniają dobrą widoczność również w ciemności czy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. silny wiatr, deszcz czy śnieg;
  • bezprzewodowych – których ogromną zaletą jest prostota montażu, a także możliwość bieżącej obserwacji obrazu z kamer w aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Oczywiście wybór najbardziej odpowiednich rozwiązań zależy zawsze od specyfiki obiektu oraz konkretnych potrzeb klientów. Stąd wdrożenie monitoringu wizyjnego domu warto zlecić profesjonalnej firmie, która zapewni wsparcie w zakresie wyboru odpowiednich kamer oraz rozplanowania całego systemu zabezpieczeń.

Monitoring posesji – jakie wyróżniamy podziały?

Zestawy do monitoringu domu można podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje: wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej grupy należą kamery instalowane w pomieszczeniach, których rolą jest rejestrowanie obrazu w czasie rzeczywistym w wybranych pokojach. Monitoring wizyjny domu zewnętrzny służy z kolei to śledzenia tego, co dzieje się w najbliższym otoczeniu posesji. Warto podkreślić, że optymalnym rozwiązaniem jest połączenie jednego i drugiego systemu monitoringu domu, bowiem zyskuje się wtedy kompleksowy wgląd w najbliższe otoczenie budynku, a także poszczególne jego pomieszczenia.

Zalety monitoringu wizyjnego domu, czyli dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Nie ulega wątpliwości, że monitoring wizyjny domu podnosi bezpieczeństwo nie tylko samej posesji, mienia w niej pozostawionego, ale także zamieszkujących ją osób, ponieważ zainstalowanie monitoringu na zewnątrz i wewnątrz domu pozwala stale rejestrować obraz, jaki widać poza budynkiem, a także kontrolować poszczególne obszary i pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie podczas wakacji, urlopów i w trakcie wykonywania pracy zawodowej – a co za tym idzie nieobecności w posesji, która staje się łatwym „łupem” dla niepowołanych osób. Współczesny monitoring wizyjny domu pozwala sprawdzać na bieżąco z dowolnego miejsca na świecie, co się dzieje w budynku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie i w razie włamania czy innych podejrzanych zdarzeń, daje możliwość szybkiej reakcji poprzez powiadomienie odpowiednich służb.

Wewnętrzny monitoring domu jest doceniany także przez rodziców, gdyż uzyskują oni stały podgląd pokoju dziecka, a dzięki temu mogą kontrolować zabawy czy sen pociechy, w czasie, gdy rodzice mają inne zajęcie bądź znajdują się w innym pomieszczeniu.

Czym wzbogacić monitoring posesji?

Bardzo często klienci zastanawiają się, czy monitoring wizyjny domu będzie wystarczającym zabezpieczeniem. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bez znajomości konkretnego przypadku. Aczkolwiek jedno jest pewne – nawet najprostszy system wizyjny jest zdecydowanie lepszy niż brak jakiejkolwiek ochrony, ponieważ zwiększa nie tylko odczucie bezpieczeństwa domowników, ale również jego faktyczny poziom. Wybierając jednak takie zabezpieczenie posesji warto zwrócić uwagę na możliwość jego integracji z innymi systemami, aby zmaksymalizować ochronę i bezpieczeństwo tego, co dla nas cenne. Monitoring posesji można uzupełnić różnorodnymi rozwiązaniami, jednak do najbardziej popularnych należą bez wątpienia:

  • system alarmowy z czujnikami ruchu i innymi;
  • ochrona fizyczna w postaci wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników ochrony;
  • monitoring GPS pojazdów.

Warto również zaznaczyć, że wiele instalacji, które oferuje agencja ochrony można z łatwością zintegrować z istniejącymi już systemami wczesnego ostrzegania, jak np. czujnikami dymu czy gazu, które w połączeniu z monitoringiem wizyjnym zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.