Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Akwarystyka – dbanie o akwarium

Decydując się na założenie akwarium w swoim domu, trzeba być świadomym tego, że będzie ono pięknie wyglądać pod warunkiem, że zapewnimy najlepsze warunki do życia organizmom wodnym w nim się znajdującym, dbając o akwarium każdego dnia. Jak prawidłowo opiekować się akwarium i w jakim stylu urządzić nasz wymarzony zbiornik wodny?

Urządzanie akwarium

Pierwszym krokiem w prawidłowym dbaniu o akwarium jest dobór odpowiedniej wielkości zbiornika wodnego do potrzeb wybranego przez nas gatunku lub gatunków ryb. Najbardziej optymalnym w akwarystyce akwarium jest takie o pojemności od 50 do 100 litrów. Takie akwaria są proste w utrzymaniu, mniej wymagające niż mniejsze czy większe zbiorniki wodne. Akwarystyka to nie tylko akwarium i ryby, to także odpowiednie podłoże, rośliny, ozdoby i wyposażenie, które pomaga nam dbać o równowagę biologiczną wewnątrz zbiornika wodnego (m.in. o parametry wody).

Woda w akwarium

Przygotowując wodę do akwarium, należy pamiętać o zbadaniu jej właściwości (czy są odpowiednie dla naszych ryb i roślin?). Do badania parametrów wody niezbędny będzie termometr wskazujący temperaturę wody, testery pokazujące twardość wody i jej pH. Woda wodociągowa ze względu na swój skład nie jest odpowiednia dla organizmów wodnych w akwariach, dlatego należy ją odpowiednio przygotować, nim wpuści się ją do naszego zbiornika wodnego z rybami i roślinami wodnymi. Akwarystyka słodkowodna jest tańsza w prowadzeniu od morskiej, ze względu na łatwiejszy proces przygotowania wody. Wystarczy, że wodzie wodociągowej pozwolimy odstać kilkanaście godzin, a najlepiej dobę, dzięki czemu uzdatnimy ją. Chcąc przyspieszyć ten proces, można zakupić odpowiedni preparat do uzdatniania wody. Internetowy sklep akwarystyczny, chociażby https://trzmiel.com.pl posiada w swojej ofercie szeroki wybór preparatów pomagających w przygotowaniu wody dla ryb akwariowych.

Akwarystyka – dbanie o akwarium

Dbając o akwarium, należy pamiętać o okresowej wymianie wody, która zapobiegnie nagromadzaniu się związków azotowych, które w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe dla organizmów wodnych w naszym akwarium.

Czyszczenie filtra

Kolejnym krokiem dbania o akwarium jest czyszczenie filtra. Czysty filtr to czysta woda i wydajność podczas jej filtrowania. Osadzające się zanieczyszczenia i glony należy usuwać co jakiś czas. Do tego celu najlepiej wykorzystać wodę z okresowej wymiany wody w akwarium. Użycie wody z kranu lub zbyt ciepłej wody pozbawi filtr stworzonej dobroczynnej flory bakteryjnej. Używając więcej niż jednego filtra, najlepiej czyścić je osobno, przy okazji kolejnych wymianach wody w akwarium.

Karmienie

Ryby akwariowe powinno karmić się dwa razy dziennie – rano i po południu. W przypadku młodych, szybko rosnących ryb, karmienie można także przeprowadzić wieczorem, jednak porcje jedzenia powinny być małe, dobrane do potrzeb karmionych ryb. Zalegający pokarm będzie pęczniał i rozkładał się, zanieczyszczając akwarium. Dobry sklep akwarystyczny w swojej ofercie posiada wiele rodzajów pokarmu i należy wybrać odpowiedni do potrzeb i gatunku hodowanych przez nas ryb.

Usuwanie glonów z akwarium

Nie da się w pełni zapobiec powstaniu glonów w akwarium i każdy akwarysta prędzej czy później stanie przed tym trudnym zadaniem, jakim jest pozbycie się glonów z akwarium. Błędne jest twierdzenie, że akwarium w świetnej formie glonów nie posiada, ich obecność to właśnie świadectwo utrzymywania bardzo dobrych warunków wody w akwarium (oświetlenia i substancji odżywczych). W prawidłowo utrzymywanym akwarium tych glonów będzie niewiele, jednak zaburzenie równowagi biologicznej akwarium (zwłaszcza nadmiar fosforu) będzie sprzyjało namnażaniu się glonów. Glonów można pozbyć się na kilka sposób, najwygodniejszym jest po prostu posiadanie w akwarium ryb, które żywią się glonami. Można także stosować odpowiednie lampy UV eliminujące glony, jeśli nie posiadamy roślin w akwarium lub filtr z lampą UV, jeśli te rośliny w akwarium posiadamy. W krytycznych przypadkach, gdy pozbycie się glonów jest trudne, można zastosować chemię niwelującą glony, jednak nie jest to zalecany sposób.