Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Czy drenaż wymaga pozwolenia wodnoprawnego?

Jeśli masz posesję na terenie podmokłym lub nieprzepuszczalnym, jak np. glina to musisz liczyć się z tym, że na Twoim terenie będzie zalegała woda. Żeby się jej pozbyć, najlepiej jest wykonać drenaż. W tym tekście przekażemy Ci, jakie formalności należy spełnić, żeby go wykonać.

Czym jest drenaż?

Nadejście wiosny może skutkować nadmiernym gromadzeniem się wody na Twojej posesji. Związane jest to z topnieniem pokrywy śnieżnej oraz opadami, które w tym czasie często występują. Zbyt duża ilość wody może mieć negatywny wpływ na kondycję gleby oraz budynków, które znajdują się na posesji. Żeby się jej pozbyć, najlepiej jest zbudować instalację, która będzie ją odprowadzać. Do tego służy drenaż. Najczęściej buduje się go z rurek, które są umieszczane pod ziemią. Jeśli chcesz wykonać taką instalację, a nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy, to przyda Ci się szybki kredyt.

Drenaż – pozwolenie, formalności

Do wykonania drenażu nie wystarczą Ci odpowiednie narzędzia, produkty oraz chęci. Musisz spełnić pewne formalności. Przede wszystkim – jest to urządzenie wodne, w związku z czym musisz uzyskać pozwolenie na jego wykonanie. Pewnie zastanawiasz się, czym jest to urządzenie wodne? To każde urządzenie lub budowla służąca do kształtowania zasobów wodnych, lub korzystania z tych zasobów. Jest to regulowane w art. 16 pkt 65 Prawa wodnego. Dlatego drenaż, zgodnie z art. 389 tego samego prawa, wymaga pozwolenia wodnoprawnego.

Jeśli chcesz je uzyskać, to musisz zgłosić wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wystarczy, że złożysz go osobiście lub listownie w regionalnym zarządzie tego organu. Listę placówek znajdziesz na stronie internetowej Wód Polskich. Sam wniosek jednak nie wystarczy. Musisz też uiścić opłatę za wydanie pozwolenia. Najlepiej jest ją wykonać przelewem na konto PGWWP, wynosi 224,88 zł. Jeśli nie masz odpowiednich środków na budowę i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę systemu drenującego, to możesz skorzystać z błyskawicznego rozwiązania, jakim jest szybki kredyt. Dopiero wtedy, po otrzymaniu pozwolenia, możesz rozpocząć wykonywanie instalacji. Na szczęście, drenaż nie wymaga pozwolenia budowlanego.