Klimatyzacja w domu jest coraz częstszym rozwiązaniem. Wielu z nas nie jest w stanie wytrzymać gorąca, które “leje” się z nieba przez większość okresu wakacyjnego, zważywszy na to, że jesteśmy przyzwyczajeni do przyjemnego chłodu w miejscach publicznych i pracy. Klimatyzacja LG daje nam możliwość cieszenia się komfortem nawet w najbardziej upalne temperatury, jednak aby pracowała ona prawidłowo, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Czy specjalista jest do niego potrzebny?
Serwis klimatyzacji LG nie jest niezbędny do czyszczenia urządzenia
Nie musimy korzystać z usług fachowców, aby doprowadzić do pożądanego stanu nasze urządzenie. Serwis klimatyzacji LG ułatwi i przyspieszy proces konserwacji, jednak podstawowych czynności możemy dokonać samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zauważenia niepokojącego działania urządzenia, lepiej jest wezwać specjalistę. Pozwoli nam to z dużym prawdopodobieństwem uniknąć poważniejszych awarii.
Jak czyścić klimatyzację w domu?
Klimatyzacja jest urządzeniem, którego czyszczenie jest niezbędne. Jego zaniedbanie może nie tylko doprowadzić do awarii, ale nawet chorób domowników. Na filtrach klimatyzacji gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Jeśli są one długo nieczyszczone, są wydalane wraz z powietrzem ponownie do wnętrza. Aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów w klimatyzacji, możemy zakupić specjalne filtry (np. z atomami srebra), które będą wychwytywać bakterie i kurz. Nie zwolni nas to jednak z obowiązku czyszczenia klimatyzacji.
Domowy sposób na czyszczenie filtrów klimatyzacji jest niezwykle prosty i wymaga od nas posiadanie jedynie podstawowego sprzętu – ściereczki, płynu, ciepłej wody i odkurzacza. Najpierw usuwamy kratkę przednią i czyścimy ją. Następnie – jeśli jest to możliwe – wyciągamy filtr i delikatnie go myjemy. Jeśli nie możemy go wyjąć, aby go swobodnie oczyścić, wykorzystujemy do tego celu odkurzacz. Klimatyzację należy czyścić w taki sposób co 2-3 tygodnie.
Nieregularne czyszczenie prowadzi do zagrzybienia
Aby uchronić się przed zagrzybieniem klimatyzacji, koniecznie należy dezynfekować tacę skroplin. To na niej panują idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Odgrzybianie klimatyzacji – aby nie narazić się na niebezpieczne dla zdrowia opary – najlepiej jest zlecić specjalnemu serwisowi. Jeśli chcemy je jednak wykonać samodzielnie, to możemy to zrobić na 2 sposoby:
- metodą piankową – poprzez spryskanie parownika specjalnym preparatem,
- metodą ultradźwiękową – z pomocą specjalnego płynu dezynfekującego i urządzenia emitującego ultradźwięki.