Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Charakterystyka nowoczesnych silników elektrycznych

Michael Faraday, uważany za twórcę silnika elektrycznego, skonstruował jeden z pierwszych działających prototypów wirującego motoru zasilanego prądem stałym ponad 200 lat temu. Przez ten czas budowa i działanie tego urządzenia uległo znacznym zmianom. Dzisiaj jest to zwykle niezawodny sprzęt, działający nawet w trudnych warunkach

Nowoczesny silnik elektryczny

Jak już wspomniano, silnik elektryczny ulegał wielu modyfikacjom. Miedzy innymi zgubił przez lata kilka podzespołów. Obecnie nie potrzebuje on do działania chociażby tzw. szczotek. Postęp w dziedzinie maszyn elektrycznych idzie w parze z rozwojem nauk inżynieryjnych, zajmujących się unowocześnianiem materiałów oraz ogólną elektroniką półprzewodników i inżynierią mikroprocesorów, które mają zastosowanie w układach sterowania i przetwarzania mocy.

sklep elektryczny Rzeszów

Magnesy w innowacyjnych silnikach elektrycznych

Dzisiejszy silnik elektryczny potrzebuje do działania stałych magnesów o niezwykle dużych gęstościach energii. Uzyskanie pożądanych parametrów gwarantują magnesy spiekane, zawierające w składzie metale i substancje ceramiczne. Współczesne magnesy anizotropowe zapewniają zadowalający poziom gęstości energii, choć mogą być magnesowane tylko w jednym kierunku, w odróżnieniu do magnesów izotropowych. Za sprawą wciąż trwających prac nad ulepszaniem magnesów, powstają elektryczne silniki, które montuje się w nowoczesnych samochodach elektrycznych, hybrydowych i zasilanych wodorem. Dzięki inżynierom jednego z wiodących koncernów branży motoryzacyjnej powstały magnesy utrzymujące wysoki stopień koercji w wysokich temperaturach, która powstaje w przeciążonych silnikach elektrycznych montowanych w autach. W nowych magnesach udało się poprzez zmianę struktury ziaren, zmniejszyć zawartość Neodymu. Jest to szczególnie ważne choćby z uwagi na fakt, że 80% wydobycia tego pierwiastka kontrolują Chiny.