Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Aparat słuchowy — jak wybrać odpowiedni model i dostosować go do indywidualnych potrzeb?

Stajesz przed trudną decyzją dotyczącą wyboru urządzenia, dzięki któremu poprawisz zdolność słyszenia? Poznaj dostępne opcje! Przedstawiamy poradnik, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje o rodzajach produktów dostępnych na rynku. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje aparatów słuchowych

Rozbudowana typologia urządzeń do walki z ubytkiem słuchu wynika ze zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Nowoczesne aparaty słuchowe są pełne funkcji, które jeszcze kilkanaście lat temu pozostawały wyłącznie w sferze marzeń. Chcesz poznać dzisiejsze możliwości? Czytaj dalej!

Aparat słuchowy BTE i ITE — czym się różnią?

Podstawowy podział dotyczy urządzeń zausznych i wewnątrzusznych. Sprzęt oznaczony jako BTE ma obudowę umieszczoną na zewnątrz, tuż za małżowiną uszną. Sposób montażu zapewnia stabilność podczas codziennej aktywności i ukrywa urządzenie przed wzrokiem osób trzecich.

Aparaty słuchowe ITE są natomiast przeznaczone do umieszczenia w całości w przewodzie ucha, dzięki czemu pozostają trudne do zauważenia z zewnątrz. Charakteryzują się niewielką obudową, gdzie mieści się akumulator litowo-jonowy, mikrofon, głośnik i mikroprocesor.

Jak widzisz, podstawowa różnica między dwoma rodzajami urządzeń skupia się na parametrach zewnętrznych i wygodzie dla użytkowników. Każdy model dodatkowo posiada własne funkcjonalności, które producenci wymieniają w specyfikacji. Istnieje możliwość połączenia aparatu słuchowego z innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefon, telewizor, czy komputer przenośny. Skontaktuj się z protetykami słuchu Audika i sprawdź dostępne opcje!

Jaki model okaże się najlepszy?

Zanim zainwestujesz w konkretny model, poddaj analizie osobistą sytuację zdrowotną i finansową. Decyzja o zakupie powinna opierać się na kilku czynnikach. Należą do nich:

  • stopień niedosłuchu,
  • typ stwierdzonej wady narządu słuchu,
  • zasobność portfela,
  • dostępność zewnętrznego dofinansowania dla aparatu słuchowego,
  • rodzaj aktywności życiowej,
  • komfort noszenia,
  • wymogi zawodowe,
  • preferencje wizualne,
  • łatwość użytkowania.

Jeśli zależy Ci na maksymalnym uproszczeniu obsługi i niższej cenie, rozważ kupno produktów BTE. Z kolei urządzenia ITE okażą się pomocne, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia lub chcesz ograniczyć widoczność obudowy. Porównaj kilka różnych opcji i przymierz poszczególne modele. Zakup aparatów słuchowych to decyzja na lata, dlatego poświęć na nią odpowiednią ilość czasu.

Jak dopasować ustawienia aparatu słuchowego do własnych potrzeb?

Konfiguracja sprzętu medycznego do potrzeb użytkownika to zadanie dla protetyka słuchu. Od niego uzyskasz wsparcie przy wyborze właściwego modelu i ustawieniu parametrów pracy pod kątem wskazań lekarza audiologa. Cały proces dopasowania ustawień odbywa się w ciągu kilku wizyt kontrolnych.

Sprawdź ofertę firmy Audika obejmującą nowoczesne aparaty słuchowe i skontaktuj się w celu otrzymania pomocy przy zakupie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz pod adresem www.audika.pl.