Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Akwarystyka – wszystko co warto wiedzieć o hodowli ryb w akwarium

Każdy, kto marzy o zwierzaku domowym, a nie może sobie pozwolić na psa czy kota, ponieważ ma np. alergię często decyduje się na posiadanie akwarium. Opieka nad akwarium, hodowla rybek, a także roślin wymaga konkretnej wiedzy. Akwarium w domu jest również świetną ozdobą, która w ciekawy sposób urozmaica wystrój wnętrza. Jak należy dbać o akwarium? Jakie akwarium najlepiej kupić i jakie rybki wybrać?

Jakie akwarium kupić?

Rozpoczynając swoją przygodę z akwarystyką, pierwszy dylemat jaki się pojawia, to wybór odpowiedniego akwarium. Akwaria są w bardzo różnych kształtach -prostokątne, sześciokątne, kwadratowe, okrągłe, z wyprofilowaną przednią szybą. Dodatkowo akwaria mogą być w różnych wielkościach, wszystko zależy od naszych potrzeb oraz od tego jakim miejscem dysponujemy. W małych zbiornikach umieścimy niewielką roślinność oraz małe ryby. Najlepiej będzie zastosować przelicznik 1 litr wody na 1 centymetr powierzchni rybki, więc wyjdzie, że na jedną rybkę musimy przeznaczyć 5 litrów wody. Duże akwarium, daje nam duże możliwości. Pozwala nam np. na zrobienie zbiornika biotosowego, który może odzwierciedlać wycinek rzeki, z konkretnego regionu, z którego pochodzą ryby. W ten sposób można skomponować ze sobą zwierzęta oraz rośliny. Dzięki temu ryby nie zagryzą się, ponieważ w akwarium będą żyły koło siebie naturalne gatunki z tego samego regionu.

Zanim wybierzemy akwarium, musimy znaleźć odpowiednie dla niego miejsce, które będzie spełniać konkretne warunki. Między akwarium, a ścianą powinno zostać trochę miejsca przede wszystkim na kable od filtrów, grzałki czy oświetlenia. Dodatkowo istotne jest, by nie umieszczać akwarium w miejscu do którego mogą przedostać się promienie słoneczne. Słońce nagrzewa wodę i przyspiesza proces powstawania glonów. Podobnie ta sprawa się przedstawia, kiedy umieścimy akwarium w okolicach grzejnika. Warto także zwrócić uwagę, by zbiornik nie znajdował się blisko drzwi, ponieważ otwieranie i zamykanie ich wywołuje wstrząsy. Akwarium powinno mieścić się na odpowiedniej półce/szafce, która wytrzyma ciężar akwarium.

Szukasz większej ilości informacji na temat prowadzenia akwarium i chcesz szczegółowo dowiedzieć się jak rozpocząć tę przygodę? Odwiedź stronę https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl, na której znajdziesz potrzebną i szczegółową wiedzę na temat akwarystyki.

Jak przygotować akwarium dla ryb?

Decydując się na akwarium w domu, trzeba je odpowiednio przygotować. Nie wystarczy wlać do niego wody, wrzucić rośliny i godzinę później wpuścić rybki. Zakładając akwarium przede wszystkim nie powinniśmy sie spieszyć. Ryby są bardzo wrażliwymi istotami, dlatego tak ważne jest, aby dobrze przygotować zbiornik wodny przed ich wpuszczeniem. Po zakupie akwarium, należy wysypać w nim podłoże, następnie należy umieścić w nim rośliny i zalać je wodą. Woda, zanim wpuści się do niej rybki, powinna się odstać, jeśli jednak nie chcemy tak długo czekać, można użyć do niej specjalnych preparatów, które redukują chlor wody, a także środka który redukuje związki metali ciężkich oraz zawiera koloid, który odpowiada za ochronę skrzeli i naskórka ryby. Oczywiste jest to, że na im większe akwarium, tym dłuższe będzie nasze przygotowanie. Aranżując swoje akwarium warto jest zastanowić się jakie rośliny chcemy w nim mieć. Żywe prezentują się znacznie lepiej od tych sztucznych i mają znacznie więcej zalet, mimo że nie są zbyt proste w pielęgnacji. Żywym roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki, przede wszystkim właściwą temperaturę oraz oświetlenie. Rośliny produkują tlen, który jest potrzebny rybą. Sztuczne rośliny są prostsze w utrzymaniu, ale ich wygląd jest zdecydowanie mniej atrakcyjny.

W akwarium poza wodą, roślinami oraz kamyczkami muszą znajdować się konkretne akcesoria. Należą do nich takie urządzenia jak: pompka, która musi być odpowiednio dobrana do wielkości akwarium; grzałka, która posiada termostat; filtr; termometr; pokrywa z oświetleniem; podbierak do wyławiania rybek; czyścik do szyb; odmulacz dna.