Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak zrobić meble z palet, skąd wziąć palety?

Na blogach i stronach internetowych zajmujących się trendami wnętrzarskimi niezwykle często spotkać możemy meble wykonane z palet. Pasują niemal do każdego wnętrza, są tanie, i co ważne, wykonujemy je sami. Nasze umiejętności „stolarskie” wskoczą o poziom wyżej, a my będziemy mogli mieć takie meble, jakie tylko sobie wymarzyliśmy. Jak zrobić meble z palet? Gdzie znaleźć palety? Zabieramy się do działania!

Skąd tyle tych palet? – wykorzystanie palet wczoraj i dziś

Nie zdziwi nikogo fakt, że to właśnie Szwedzi – znani dziś na całym świecie ze swoich mebli – jako pierwsi wyprodukowali palety. Były one uniwersalnym elementem przy transporcie różnego rodzaju produktów. Dziś palety drewniane nie mają już takiego zastosowania w przemyśle. Wypierają je palety w tworzyw sztucznych.

Dobierz odpowiedni rozmiar

Palety mają różne rozmiary. Najczęściej spotykane, to „europalety”, które mają rozmiar 1200 × 800 × 144 mm, a ich waga wynosi około 25 kg. Do mniejszych konstrukcji możemy wybrać palety 800 × 600 × 144 mm, a do bardziej skomplikowanych lub dużych mebli palety o wymiarach 1200 × 1200 × 144 mm. Wszystko zależne jest od tego, jaki meble chcemy z palet skonstruować.

Nawet, gdy paleta będzie nieco większa od materaca na kanapę, czy łóżko, nic straconego! Niepokrywającą materiałem przestrzeń możemy wykorzystać jako miejsce na książki, kawę, czy gazety.

Skąd wziąć palety?

Palety możemy kupić ze specjalistycznych sklepów, które zajmują się właśnie sprzedażą nowych palet. Drugim rozwiązaniem jest poszukanie ofert sprzedaży na allegro lub w skupach palet. Musimy wziąć jednak pod uwagę fakt, że w tym drugim przypadku, nie wiemy do jakich celów palety były używane. Istnieje ryzyko, że miały kontakt ze szkodliwymi dla naszego zdrowia substancjami – z jakimi w naszym domu kontaktu chcielibyśmy zapewne uniknąć.

Meble z palet

Jak przygotować palety?

Nowe, czy też używane palety, należy wpierw oczyścić z zanieczyszczeń i oszlifować. Posłużą nam do tego szlifierka i papier ścierny. Potem pozostaje nam już tylko zagruntować meble odpowiednim kolorem lub przezroczystą farbą.