Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Wybieramy kostkę brukową do ogrodu

Każdy ogród ma swój unikatowy wygląd. Wszelkie rośliny alejki oraz drzewka nadają mu uroku oraz wartości użytkowej. Co więc zrobić aby nasze alejki były ładne a zarazem wytrzymałe? Warto postawić na wysokiej jakości materiały. Ścieżki w ogrodzie można wykończyć na kilkoma rodzajami bruku. Trzeba jednak pamiętać aby zachować odpowiednią kompozycję współgrającą z domem oraz otaczającym go ogrodem.

Planujemy alejki w ogrodzie

Chcąc zaplanować ścieżki warto zasięgnąć pomocy architekta. To on właśnie może zaprojektować nam funkcjonalne alejki które sprostają naszym wymaganiom. Istnieje także możliwość zasięgnięcia porady w firmie u której zamówimy kostkę brukową. Często tego typu usługi są darmowe przy zakupie materiału. Ostatecznie możemy jednak sami wykonać projekt szlaków ogrodowych. W tym celu należy posłużyć się planem działki z naniesionymi zabudowaniami, drzewami a także elementami które chcemy w przyszłości wprowadzić. Zaplanowane dróżki powinny prowadzić tam gdzie będziemy najczęściej chodzić w innym wypadku będziemy tworzyć dodatkowe ścieżki które będą niszczyć trawnik. Dobrze jest też nie szaleć z ilością kostki. Mają to być jedynie alejki a nie parking.

kostki brukowe

Jaką kupić kostkę brukową do rustykalnego ogrodu

Wybierając kostkę brukową najlepiej postawić na dobry materiał, który przetrwa lata i nie ulegnie degradacji czy też przebarwieniu. Betonowy bruk wykonywany jest dwuwarstwowo i jednowarstwowo. Pierwszy rodzaj barwiony jest tylko w warstwie licowej czyli jakieś 5mm. Kostki brukowe powinny także zawierać naturalne kruszywo bez barwników co zagwarantuje wytrzymałość koloru.

Kupując kamień dobrze jest także zaopatrzyć się u lokalnego dostawcy, obniżymy w ten sposób koszty transportu. Idealnym rozwiązaniem jest dokonanie zakupu w kamieniołomie. Pominiemy w ten sposób pośredników. Zanim jednak dokonamy zakupu powinniśmy zaplanować ścieżki i dokładnie przeliczyć ilość materiału jaki będzie nam potrzebny. Jeżeli planujemy bardzo wymyślne kształty to koniecznie ilość materiału powinna być większa o jakieś 20% ze względu na docinki i odpadki. Należy także pamiętać iż kostka na podjazd powinna mieć grubość minimum 6cm a na alejkę wystarczy 4cm.