Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Odpowiednia izolacja fundamentów domu, dlaczego jest tak ważna?

Zabezpieczenie fundamentów domu przed niszczącym wpływem wody stanowi gwarancję jego bezproblemowego i wygodnego użytkowania. Domy o słabej lub złej izolacji są nie tylko droższe w utrzymaniu, ponieważ zwiększa się koszt ich ogrzewania, ale również mogą wymagać dodatkowych prac izolacyjnych, o których chcielibyśmy już zapomnieć, po realizacji całej inwestycji.

Skutki złej hydroizolacji fundamentów

Zaniedbując odpowiednią izolację fundamentu, narażamy go na szkodliwe działania nie tylko wód gruntowych, ale również opadowych. W ten sposób do wnętrza murów może przenikać wilgoć, która nie tylko będzie obniżać temperaturę wewnętrzną domu i prowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni, ale także może powodować uszkodzenia samych struktur fundamentowych.

Z tego powodu wskazane jest, aby już na etapie planowania domu dokładnie zbadać grunt na swojej działce i dobrać odpowiednią hydroizolację. Dzieli się ona bowiem na lekką, która jest dedykowana na suche działki, średnią – stosowaną w przypadku fundamentów niepodpiwniczonych na działki o zróżnicowanym poziomie wód gruntowych oraz ciężką stosowaną zazwyczaj przy hydroizolacji piwnic położonych na podmokłych terenach.

Na fundamentach nie warto oszczędzać

Dobra izolacja fundamentów niestety sporo kosztuje, jednak w tym wypadku nie warto oszczędzać. Oczywiście należy dobrać rozwiązanie jak najbardziej racjonalne i dopasowane do warunków panujących na konkretnej działce. Z tego powodu jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto zrobić badanie geologiczne i zbadać poziom wód gruntowych.

Co do samej izolacji, dobrze jest się zdać na opinię ekspertów, którzy doradza jakie rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku. Także wykonanie fundamentów wraz z izolacją lepiej jest powierzyć dobrej firmie. Jest to przecież podstawa naszego domu i jeżeli ona będzie źle wykonana, cała jego konstrukcja może być zagrożona.

Sprawna hydro i termoizolacja fundamentów sprawi, że nasz dom będzie nie tylko ekonomiczny pod względem ogrzewania, ale równocześnie będzie posiadał przyjazny dla zdrowia mikroklimat i co najważniejsze, solidne i bezpieczne podstawy konstrukcyjne.

Przeczytaj także:
Dom

Jak wybrać narożnik do salonu?

Dom

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Dom

Schody z kamienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *