Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Ochrona układu oddechowego

Blog

Ochrona układu oddechowego

Wszyscy wiemy jak ważną rolę w życiu człowieka, pełni jego układ oddechowy. To dzięki niemu możliwe jest oddychanie, będące procesem wymiany gazów, pomiędzy organizmem, a środowiskiem. Każda komórka naszego ciała potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania i dlatego tak ważna jest ochrona układu oddechowego.

Prawidłowa ochrona układu oddechowego, powinna nie dopuścić do zachwiania procesu oddechowego, tylko czuwać nad bezpiecznym jego przebiegiem.  Wiemy, że nie zawsze się to w pełni udaje i są sytuacje, że nasz układ oddechowy jest narażany na pewne zagrożenia. Otóż są zawody, które wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu, wspomagającego oddychanie, podczas wykonywanej pracy. Mowa tu o aparatach oddechowych. Te dobre i sprawdzone, potrafią nawet do 8 godzin filtrować powietrze i dostarczać je do naszego organizmu. Osoby pracujące w strefie potencjalnie wybuchowej z produktami petrochemicznymi, muszą zachować szczególną ostrożność. Ważną rolę odegra tu odpowiedni aparat oddechowy, który zapewni gwarancję bezpiecznej pracy w takich warunkach.

Aparaty oddechowe iskrobezpieczne

Aparaty oddechowe iskrobezpieczne użytkowane są w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Stosowane są często w podziemnym górnictwie węglowym. Posiadają iskrobezpieczną i certyfikowaną jednostkę centralną. Te najlepsze są przede wszystkim:

Bezpieczne – W pełni certyfikowane aparaty oddechowe ze skutecznością filtracji 99,97%, działają do 8 godzin.  Zapewniają pełną ochronę w miejscu pracy.

Praktyczne – Opłacalne, niezawodne i solidnie zbudowane. Uruchamiane jednym przyciskiem. Nie wymagają przeglądu technicznego i konserwacji. Są łatwe w czyszczeniu.

Wygodne – Lekkie, wygodne i dobrze się je nosi. Nie posiadają węży, a akumulator litowo-polimerowy jest lekki, w przeciwieństwie do tych ciężkich plecaków z akumulatorem mocowanym pasami.

Wiemy już jaki sprzęt należy zastosować w ciężkich warunkach pracy i jakie cechy powinien posiadać ten dobry. Niestety, zdarzają się też takie sytuacje, że ochrona układu oddechowego w miejscu naszej pracy, nie jest do końca właściwa. Może to wynikać z użytkowania nieodpowiedniego sprzętu czy też bagatelizowania przepisów przez samych pracowników. Skutkiem takich sytuacji może być niedotlenienie. Warto tu podać jego objawy, aby wiedzieć z czym mamy w takim przypadku do czynienia.

Niewłaściwa ochrona układu oddechowego

Niewłaściwa ochrona układu oddechowego może skutkować niedotlenieniem. Jego objawy to m.in.:

– nudności,                           

– ból głowy,

– bezsenność,

– silne pobudzenie,

– apatia,

– sinica,

– osłabienie,

– zanik pamięci,

– zaburzenia koordynacji ruchowej,

– omdlenia,

– przyspieszenie akcji serca,

– drgawki

Przy pojawieniu się, któregoś z objawów, należy natychmiast interweniować, aby nie doprowadzić do zaawansowanego stadium omdlenia, które mogłoby pozostawić ślad na naszym zdrowiu.

Ochrona układu oddechowego jest bardzo ważna. Dbajmy o nią jak najlepiej potrafimy, przestrzegając przepisów i norm obowiązujących w miejscach szczególnego zagrożenia. Jeśli trzeba to zastosujmy dobre, sprawdzone i certyfikowane aparaty oddechowe iskrobezpieczne.